REKLAMA
 
REKLAMA

Produkcja zielonego wodoru na Sycylii. Inwestorzy sprawdzą rentowność projektu

Produkcja zielonego wodoru na Sycylii. Inwestorzy sprawdzą rentowność projektu
fot. Axpo

Dwie spółki planują ogromny projekt wodorowy na największej wyspie Morza Śródziemnego. Realizacja inwestycji przyczyniłaby się do utworzenia włoskiej doliny wodorowej.

Szwajcarska grupa energetyczna Axpo podpisała umowę o współpracy z francuskim inwestorem energetycznym Enego. Wspólnie zamierzają sprawdzić wykonalność budowy ogromnej instalacji wodorowej na Sycylii. Dla Axpo byłby to kolejny strategiczny krok na rzecz rozwoju zielonej gospodarki wodorowej w Szwajcarii i Europie.

Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z Enego. Projekt ten jest ważny dla dekarbonizacji, zwłaszcza w rejonie Priolo-Augusta, gdzie działa zakład przemysłowy o znaczeniu krajowym. Rafinerie działające w tym regionie wykorzystują obecnie szary wodór, czyli taki, który produkowany jest przy użyciu gazu ziemnego. Nowy zakład byłby w stanie zastąpić go wodorem wolnym od CO2 – mówi Guy Bühler, Head of Hydrogen w Axpo.

REKLAMA

Docelowo nawet 300 MW mocy

Planowany projekt miałby być zlokalizowany w kompleksie przemysłowym Priolo-Augusta na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Axpo oceni rentowność budowy na tym terenie zakładu produkcji zielonego wodoru o mocy 100 MW. Będzie przy tym współpracował z Hynego – częścią Enego Holdingu, francuskiego podmiotu inwestującego w transformację energetyczną.

Jak podaje Axpo, w zależności od zapotrzebowania na wodór możliwe byłoby zwiększenie docelowej mocy zakładu do 300 MW. Produkowany wodór zaspokajałby potrzeby lokalnego przemysłu i transportu. Budowa zakładu elektrolizy przyczyniłaby się również do stworzenia doliny wodorowej na Sycylii między miastami Katania i Syrakuzy. W przyszłości mogłaby ona bezpośrednio połączyć się z europejską siecią wodorową w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).

Przedstawiciel Enego Holdingu zaznacza, że projekt Hynego Priolo-Augusta powstał przy współpracy wielu podmiotów lokalnych oraz Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Katanii.

Wszyscy interesariusze projektu są zaangażowani w dodanie lokalnej gospodarce przewagi konkurencyjnej, jaką niesie ze sobą korzystanie z zielonego wodoru. Jest to pionierski projekt wodorowy dla Sycylii, który w istotny sposób przyczyni się do realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji – wskazuje Alfonso Morriello, prezes Enego Holdingu.

REKLAMA

W kolejnych miesiącach Axpo i Enego mają przeprowadzić studium wykonalności w celu konsolidacji kosztów i opracowania biznesplanu projektu.

Technologia wodorowa w strategii Axpo

Planowana inwestycja na Sycylii nie jest jedynym projektem wodorowym Axpo we Włoszech. Firma współpracuje także z australijską spółką IGE nad rozwojem jednego z największych zakładów produkcji wodoru w Italii, który ma działać w dolinie Peligna w środkowej Abruzji.

Firma inwestuje także w budowę zakładów wytwarzania odnawialnego wodoru w Szwajcarii. Jeden z projektów zakłada też uruchomienie we współpracy z firmą żeglugową SGV pierwszego napędzanego wodorem statku pasażerskiego na szwajcarskim Jeziorze Czterech Kantonów. Axpo ma dostarczyć zielony wodór, który ma być produkowany lokalnie w nowym zakładzie w pobliskim Bürglen i wykorzystywany do obsługi łodzi.

Ponadto Axpo przyłączyło się do inicjatywy na rzecz mobilności we Francji. Projekt „Arve Hydrogène Mobilité” (Arv’Hy) ma umożliwić tankowanie pojazdów napędzanych wodorem od pierwszego kwartału 2025 r.

Axpo to firma obecna także na rynku polskim. W ubiegłym miesiącu informowała o zawarciu z DIF Capital Partners umowy na odbiór energii z farm wiatrowych. W ramach umowy PPA Axpo Polska odbierze energię z sześciu zlokalizowanych w Polsce farm wiatrowych należących do DIF Capital Partners. Ponadto firma zamierza rozwijać u nas magazyny energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA