REKLAMA
 
REKLAMA

Axpo inwestuje w wodór. Wyprodukuje setki ton rocznie

Axpo inwestuje w wodór. Wyprodukuje setki ton rocznie
fot, Axpo

Grupa Axpo buduje elektrolizer przy elektrowni wodnej. Jego uruchomienie planuje już na jesień tego roku. Obiekt ma wytwarzać rocznie 350 ton zielonego wodoru. 

Elektrolizer powstaje w ramach współpracy szwajcarskich przedsiębiorstw Axpo i Rhiienergie. Zlokalizowany będzie przy elektrowni wodnej Reichenau w Domat/Ems, we wschodniej Szwajcarii.

Budowa instalacji do produkcji wodoru ruszyła na początku tego roku. Moc elektrolizera wyniesie 2,5 MW. Będzie działał przy elektrowni wodnej Reichenau, w której Axpo ma większościowy udział.

REKLAMA

Jak informuje Axpo, instalacja pozwoli na produkcję blisko 350 ton paliwa rocznie. Będzie on dostarczany bezpośrednio z zakładu produkcyjnego do stacji tankowania.

Axpo i Rhiienergie wspólnie zainwestują w projekt ponad 8 mln franków szwajcarskich (ponad 37,6 mln zł). Oddanie obiektu do użytku planowane jest na jesień 2023 roku.

Wodorowe projekty Axpo

Rozwój technologii wodorowej stanowi jeden ze strategicznych celów Grupy Axpo. Elektrolizer w Reichenau będzie trzecim obiektem wodorowym budowanym przez grupę.

REKLAMA

Pierwszą instalację Axpo uruchomiło jesienią 2022 roku przy elektrowni wodnej na Renie w Eglisau-Glattfelden. Jej moc i możliwości produkcyjne odpowiadają projektowi realizowanemu w Domat/Ems.

Drugi elektrolizer powstaje przy elektrowni przepływowej Axpo w Brugg. Ma być znacznie większy niż pozostałe dwa – jego moc wyniesie 15 MW. To pozwoli na roczną produkcję ekologicznego paliwa na poziomie 2000 ton.

W kolejnych latach Axpo planuje dalsze inwestycje wodorowe.

Początkowo firma zajmowała się głównie obrotem energią elektryczną w ramach umów PPA. W zeszłym roku ogłosiła, że zamierza budować także własne farmy PV. Do roku 2030 chce zrealizować inwestycje o łącznej mocy 10 GW. Pierwsze projekty, o sumarycznej mocy 4 GW, mają powstać we Włoszech, Hiszpanii i Polsce.

W naszym kraju firma działa poprzez spółkę Axpo Polska. Na początku ubiegłego roku podpisała ona rekordową umowę z R.Power, przewidującą dostawy z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 300 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA