Francuzi rozstrzygnęli aukcję na 600 MW na morzu

Francuzi rozstrzygnęli aukcję na 600 MW na morzu
EDF

Francuzi rozstrzygnęli pierwszą od 5 lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki niej u francuskich wybrzeży powstanie farma wiatrowa o mocy 600 MW.

Pierwszą od kilku lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji wygrało konsorcjum, w skład którego weszły francuski koncern energetyczny EDF, niemieckie Innogy oraz kanadyjski fundusz Enbridge.

Farma wiatrowa, która powstanie na wysokości Dunkierki, w odległości około 10 km od brzegu, ma się składać z około 45 turbin, a rozpoczęcie produkcji energii ma nastąpić w roku 2022.

REKLAMA

Maksymalna cena za energię, jaką przyjęto w tej aukcji, wynosiła 70 EUR/MWh, natomiast zwycięska oferta miała uwzględniać cenę – jak poinformował francuski minister ds. ekologii, zrównoważonego rozwoju i energetyki François de Rugy – „znacząco poniżej 50 EUR/MWh”.

Francuski minister poinformował, że Paryż zwiększy potencjał udostępniany co roku w aukcjach dla morskich wiatraków z 750 MW do 1000 MW.  

Farma wiatrowa mająca powstać na wysokości Dunierki będzie dla EDF czwartym projektem offshore realizowanym u wybrzeży Francji.

Kilka dni wcześniej francuski sąd umożliwił dalszą realizację wcześniej oprotestowanego projektu offshore, dla którego EDF zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej jeszcze w 2012 r.

Chodzi o realizowany we współpracy z Enbridge projekt Saint-Nazaire, na który złoży się 150 elektrowni wiatrowych GE Heliade o jednostkowej mocy 6 MW, bazujących na technologii rozwijanej początkowo przez przejętą przez GE francuską firmę Alstom.

REKLAMA

Saint-Nazaire to jeden z trzech projektów (dwa pozostałe to Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW oraz Fécamp 498 MW), dla których EDF zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w pierwszej francuskiej aukcji dla offshore, która odbyła się w 2012 r.

W ubiegłym roku EDF w wyniku negocjacji podjętych z francuskim rządem zgodził się na obniżenie zapewnionej w tamtej aukcji ceny na poziomie 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.

EDF posiada już morską farmę wiatrową Blyth o mocy 42 MW, która powstała na brytyjskich wodach terytorialnych, a ponadto jest w trakcie realizacji projektu Neart na Gaoithe o mocy 450 MW u wybrzeży Szkocji.

EDF jest ponadto udziałowcem w belgijskiej, morskiej farmie wiatrowej o mocy 325 MW, a także uczestniczy w negocjacjach mających skutkować postawieniem farm wiatrowych o mocy 500 MW u wybrzeży Chin oraz ubiega się o prawa do wykorzystania obszaru u wybrzeży amerykańskiego stanu New Jersey, gdzie mogą powstać morskie farmy wiatrowe o mocy nawet 2,5 GW.

Dla EDF to druga, wygrana w ostatnim czasie aukcja dla OZE. W ubiegłym miesiącu Francuzi zabezpieczyli prawa do sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW, które mają powstać w Grecji. Cena zagwarantowana w 20-letnim kontrakcie wynosi 53 EUR/MWh, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2022.

Cel francuskiego koncernu to podwojenie potencjału odnawialnych źródeł energii do roku 2030 do poziomu 50 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.