Pierwsze stacje ładowania przy autostradowych MOP-ach

Pierwsze stacje ładowania przy autostradowych MOP-ach
GreenWay

GreenWay Polska postawi nowe ładowarki na wybranych tzw. Miejscach Odpoczynku Podróżnych. W wyniku umowy podpisanej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, spółka wybuduje, a także będzie operatorem ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych na MOP-ach przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8.

W maju, na mocy wyników ogłoszonego w lutym przetargu GDDiK, spółka GreenWay Polska została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży sześć MOP-ów przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8 w ogólnodostępne punkty ładowania aut elektrycznych.

Wszystkie stacje będą zlokalizowane na terenie MOP-ów pierwszej kategorii na odcinkach S8 Wrocław-Łódź oraz A4 Wrocław-Katowice.

REKLAMA

Na mocy podpisanej umowy GreenWay Polska będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są Miejsca Odpoczynku Kierowców i dostarczał na nich płatne usługi ładowania elektryków.

Stacje wzdłuż tych tras mają szansę powstać w ciągu najbliższego roku, chyba że przedłuży się okres oczekiwania na przyłączenie do sieci energetycznej.

Przetarg na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 13 lokalizacji. GreenWay będzie obsługiwał największą ich liczbę. Będą to – przy autostradzie A4: MOP Krajków Południe, MOP Przysiecz, MOP Jankowice Wielkie i MOP Proboszczowice, a przy drodze ekspresowej S8: MOP Chojny i MOP Dąbrowa Wielka.

W przetargu na montaż stacji ładowania w punktach MOP, który ogłosiła GDDKiA, wpłynęły łącznie 22 oferty złożone przez trzy podmioty. Każda z ofert dotyczyła jednego miejsca.

Oprócz GreenWay Polska zgłosiły się Ekoenergetyka-Polska oraz należąca do Taurona spółka Magenta Grupa Tauron. W ofertach zaproponowano dzierżawę terenów pod stacje, proponując za nie od 3 do 8,6 tys. zł netto miesięcznie.

GreenWay nie zwalnia tempa

REKLAMA

W połowie 2019 roku GreenWay Polska planuje zainstalować pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki o mocy do 350 kW na autostradzie A1 na odcinku Grudziądz-Toruń na MOP Malankowo w obu kierunkach. Do tej pory spółka uruchomiła już 2 pierwsze stacje o mocy 50kW każda na MOP Olsze, również przy autostradzie A1.

GreenWay Polska ma już w swojej sieci 100 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, na które składa się łącznie 270 punktów ładowania, w tym ponad 200 dużej oraz 70 normalnej mocy, natomiast do końca 2019 r. ma przybyć około 60 stacji.

Ostatnio spółka zapowiedziała, że umożliwi kierowcom samochodów elektrycznych jeszcze szybsze ładowanie dzięki stacjom o mocy zwiększonej z 50 kW do 100 kW.  Dwie stacje – w lokalizacjach Magnolia Park Wrocław i Podium Park Kraków – już zostały zmodyfikowane. Dodatkowo stacje o podwyższonej do 100 kW mocy pozwalają na równoczesne ładowanie dwóch pojazdów z mocą do 50 kW.

Liczba ładowarek o mocy 100 kW ma być stopniowo zwiększana i dotyczyć będzie urządzeń marki Delta. Tylko w tym roku ma się pojawić 10 takich ulepszonych stacji.

Wcześniej GreenWay zintegrował również pierwszy magazyn energii, określany przez spółkę jako GridBooster, ze stacją ładowania uruchomioną w Polsce, w Galerii Metropolia w Gdańsku.

Zainstalowany w Gdańsku GridBooster dysponuje pojemnością 60 kWh. Instalacja obsługuje jedną stację szybkiego ładowania marki Delta oraz dwie stacje półszybkie. Łączna moc tych ładowarek wynosi 100 kW, przy czym bezpośrednio z sieci pobierane jest jedynie 40 kW, a pozostałą moc zapewnia magazyn energii.

Obecnie w całej sieci GreenWay znajduje się ponad 190 stacji ładowania, z czego w Polsce 145 – 100 własnych stacji szybkiego ładowania, 15 własnych stacji normalnej mocy oraz blisko 30 należących do partnerów GreenWay.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.