Hybrydowa elektrownia OZE za 35 mln euro

Hybrydowa elektrownia OZE za 35 mln euro
Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall postawi w Holandii hybrydową elektrownię złożoną z farmy wiatrowej i fotowoltaicznej. Uzupełni ją bateryjny magazyn energii wykonany z baterii stosowanych standardowo w autach elektrycznych BMW.

Vattenfall to czołowy inwestor na holenderskim rynku energetyki odnawialnej. Oprócz projektów realizowanych na lądzie szwedzki koncern uzyskał tam prawa do realizacji dwóch morskich farm wiatrowych, każda o łącznej mocy po około 700 MW. W obu przypadkach produkcja energii ma się odbywać bez jakichkolwiek subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Teraz szwedzki koncern wdroży na holenderskim rynku koncepcję hybrydowej elektrowni OZE złożonej z instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, wspomaganych magazynem energii.

REKLAMA

Inwestycja realizowana w holenderskim Haringvliet ma kosztować 35 mln euro i jej efektem ma być generacja odpowiadająca zapotrzebowaniu na energię około 40 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

Na projekt Haringvliet złoży się farma wiatrowa o mocy 22 MW, składająca się z sześciu turbin, a także farma fotowoltaiczna o mocy 38 MW złożona ze 124 tys. modułów fotowoltaicznych.

Uruchomienie pierwszej tak dużej hybrydowej elektrowni OZE w Europie jest planowane na wrzesień przyszłego roku.

REKLAMA

Gunnar Groebler, odpowiedzialny w Vattenfall za rozwój energetyki wiatrowej, podkreśla, że uzupełnienie profili produkcji energii wiatrowej i słonecznej złagodzi wpływ generacji na sieć w porównaniu do uruchomienia każdego z tych źródeł osobno.

Elektrownie hybrydowe oznaczają mniej momentów ze szczytową generacją oraz mniej okresów bez produkcji. To prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania sieci. Dodatkowo redukowany jest znacząco koszt przyłączenia w porównaniu do pojedynczych systemów. To prowadzi do obniżenia kosztu produkcji energii odnawilanej, na czym skorzystają klienci – komentuje Gunnar Groebler.

Ponadto projekt Haringvliet przewiduje postawienie bateryjnego magazynu energii o pojemności 12 MWh, w którym zostanie wykorzystana technologia pryzmatycznych ogniw stosowanych na co dzień w elektrycznych samochodach marki BMW.

Takie same baterie Vattenfall wykorzystał zresztą w uruchomionym w ubiegłym roku, swoim pierwszym bateryjnym magazynie energii, który powstał przy wielkiej farmie wiatrowej w Walii. Więcej o tym projekcie w artykule: Uruchomiono magazyn energii z baterii od BMW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o