URE: aukcje nie pomogą w osiągnięciu 15 proc. energii z OZE

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane pismo Urzędu Regulacji Energetyki, będące odpowiedzią na projekt rozporządzenia nt. ilości energii, która może zostać sprzedana w tegorocznych aukcjach.
W piśmie datowanym na 17 października 2019 r., a umieszczonym w ostatni piątek na stronie RCL w projektach regulacji przygotowywanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, prezes URE Rafał Gawin poddaje w wątpliwość szansę na zrealizowanie przez Polskę celu 15-procentowego udziału zielonej energii w konsumpcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2020, do czego nasz kraj zobowiązał się na forum Unii Europejskiej.
W opinii prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, wynika to z niewielkiego przełożenia wyników aukcji rozstrzygniętych w latach 2018-2019 na możliwość osiągnięcia celu OZE założonego na rok 2020 w kontekście aktualnego poziomu jego realizacji.
– Taki stan rzeczy wynika z uprawnień, jakie gwarantują zwycięzcom aukcji rozwiązania prawne zawarte w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o OZE, dotyczące czasochłonności procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych instalacji odnawialnych źródeł energii. Należy bowiem wskazać, że zgodnie z przepisami ww. ustawy najkrótszy ustawowy termin, w którym tzw. nowa instalacja, która wygrała aukcję, powinna rozpocząć sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej w systemie aukcyjnym, wynosi 24 miesiące od dnia zamknięcia sesji aukcji i dotyczy instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej wyłącznie energię promieniowania słonecznego – pisze Rafał Gawin, prezes URE.
Jak argumentuje szef Urzędu Regulacji Energetyki, oznacza to, że wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach PV, którzy wygrali aukcję przeprowadzoną w grudniu 2019 r., będą mieć prawo do rozpoczęcia sprzedaży energii w grudniu 2021 r. – co z oczywistych względów będzie miało przełożenie na stopień realizacji polskiego celu OZE na 2020 r.
Prezes URE dodaje, że podobnie wygląda sytuacja z aukcjami rozstrzygniętymi w roku 2018, przy czym podkreśla, że choć okres pierwszej sprzedaży energii elektrycznej w instalacjach PV, które wygrały aukcje w 2018 r. zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami był krótszy i wynosił 18 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, to na podstawie ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o OZE termin wydłużono do 24 miesięcy także dla zwycięzców aukcji z 2018 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.