Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego CIGS

Niemiecko-chińska firma Avancis ogłosiła ustanowienie rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego wykonanego w cienkowarstwowej technologii CIGS. Osiągnięty wynik jest bliski 20 proc., jednak póki co Avancis ma wofercie moduły o wyraźnie mniejszej sprawności.
Avancis podniósł poprzeczkę w rozwoju niszowej technologii modułów fotowoltaicznych CIGS, których ogniwa zawierają miedź, ind, gal i selenek, przybliżając ją do sprawności osiąganych na najpopularniejszych na rynku modułach krystalicznych, w przypadku których najnowsze, wprowadzane do sprzedaży moduły charakteryzuje sprawność wynosząca ok. 21 proc.
Firma produkująca panele fotowoltaiczne w mieście Torgau w kraju związkowym Saksonia poinformowała o osiągnięciu na module CIGS w rozmiarach 30 x 30 cm2 sprawności wynoszącej 19,64 proc., zapewniając, że jest to rekord w globalnej branży PV. Poprzedni rekord wynosił 19,16 proc.
Taką sprawność zmierzono podczas testów przeprowadzonych przez amerykański National Renewable Energy Lab (NREL).
Firma należąca do chińskiej grupy CNBM ma w swojej ofercie moduły przeznaczone do instalacji dachowych, ale także moduły BIPV znajdujące zastosowanie jako elementy elewacji budynków.
Tradycyjne moduły, serii PowerMax, są dostępne w wariantach mocy 145-160 W, a ich maksymalna sprawność sięga 15,2 proc. Rozmiar modułów wynosi 1587 x 664 mm2, a ich waga to 17 kg.
Takie same rozmiary i wagę mają moduły serii Skala przeznaczone do instalacji zintegrowanych z budynkami. Te moduły są dostępne w przedziale mocy 120-140 W. Ich sprawność wynosi od 11,4 proc. do 13,3 proc.
Najlepszy, odnotowany wynik w bazie rekordów jeśli chodzi o sprawność poszczególnych technologii ogniw fotowoltaicznych, którą prowadzi NREL, w przypadku technologii CIGS wynosi niemal 23,4 proc. i został ustanowiony przez japońskiego producenta ogniw i modułów SolarFrontier.
Taki wynik Japończycy osiągnęli w 2019 roku w ramach projektu realizowanego we współpracy z instytutem badawczym NEDO. Zmierzono go na próbce ogniwa wielkości 1 cm2 i jest to wynik lepszy o 0,4 pkt proc. od poprzedniego rekordu ustanowionego również przez Solar Frontier w listopadzie 2017 roku.
Obecnie w swojej komercyjnej ofercie SolarFrontier ma cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne CIS o mocy 180 W i 185 W. W obu przypadkach rozmiary modułów to 1,257 x 977 mm.
Odnotowany rekord sprawności ogniwa w drugiej dominującej technologii cienkowarstwowej – z wykorzystaniem tellurku kadmu (CdTe) – wynosi 22,1 proc. i został ustanowiony przez First Solar. Amerykańska firma oferuje obecnie moduły wykonane tej tej technologii, których sprawność sięga maksymalnie 18,3 proc.
Rekord sprawności ogniwa w przypadku obecnie najpopularniejszej na rynku technologii monokrystalicznej, który znajdziemy w bazie NREL, wynosi 26,1 proc. i należy do niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE.
Wprowadzane obecnie na rynek moduły monokrystaliczne mają sprawność około 21 proc. Wyższe sprawności posiadają natomiast moduły tandemowe. Zastosowane w nich ogniwa łączą warstwę krzemu krystalicznego np. z warstwą krzemu amorficznego czy perowskitu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.