PE chce ograniczyć wykorzystanie biopaliw I generacji

PE chce ograniczyć wykorzystanie biopaliw I generacji
menu4340, flickr cc

Komitet Środowiskowy Parlamentu Europejskiego zdecydował wczoraj o ograniczeniu wykorzystania biopaliw, które są produkowane z upraw rolniczych. W zamian promowane mają być biopaliwa wykorzystujące alternatywne surowce.

Parlament Europejski opowiedział się za ograniczaniem wykorzystania biopaliw I generacji, czyli produkowanych z upraw, które są też wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Europosłowie chcą, aby w zamian do produkcji biopaliw stosować w większym stopniu np. ścieki czy algi morskie.

Zgodnie z obecnym prawem Unii Europejskiej, kraje członkowskie są zobowiązane do zwiększenia udziału biopaliw w paliwach stosowanych w transporcie przeciętnie do poziomu 10% do roku 2020. Europosłowie zdecydowali wczoraj, że udział biopaliw I generacji nie powinien przekraczać 6%, natomiast udział biopaliw kolejnych generacji, produkowanych np. z morskich alg, powinien wzrosnąć do tego czasu przynajmniej do 1,25%.

REKLAMA

Europosłowie w kwestii wykorzystania upraw rolniczych na cele energetyczne byli podzieleni. Poprawki Komitetu Środowiskowego PE do projektu regulacji zmniejszających wykorzystanie upraw rolniczych do produkcji biopaliw przegłosowano stosunkiem głosów 39 „za” do 26 „przeciw” przy 4 głosach wstrzymujących się.

REKLAMA

Rosnące wykorzystanie upraw rolniczych do produkcji biopaliw stanowi konkurencję dla ich zastosowania w sektorze spożywczym, tworząc presję cenową. PE argumentuje ponadto, że taka praktyka przyczynia się do wzrostu emisji CO2 w wyniku wykorzystania coraz większych obszarów pod uprawy przeznaczone do produkcji biopaliw.

Wykorzystanie gruntów pod uprawy dedykowane produkcji biopaliw ogranicza dostępność gruntów do produkcji roślin spożywczych. To tworzy presję na wykorzystywanie coraz większych terenów pod uprawy, co skutkuje m.in. deforestacją (w ramach procesu ILUC). Deforestacja zwiększa emisję gazów cieplarnianych, co niweczy korzystne efekty wykorzystania biopaliw – czytamy w komunikacie PE. 

Parlament Europejski przypomina, że już od roku 2008 zabiega o uwzględnienie efektów ILUC w unijnej polityce dotyczącej biopaliw, której roczny budżet wynosi 10 mld euro. 

gramwzielone.pl