Dotacje tylko na pompy ciepła z Europy? W Czystym Powietrzu idą duże zmiany

Dotacje tylko na pompy ciepła z Europy? W Czystym Powietrzu idą duże zmiany
Gramwzielone.pl / Midjourney

NFOŚiGW wprowadza zmiany w zasadach przyznawania dotacji w Czystym Powietrzu. To odpowiedź na postulaty branży pomp ciepła, która wskazywała na występujące w programie ograniczenia w dostępie do dofinansowania na te urządzenia. Na horyzoncie są kolejne zmiany, które mogą skutkować wykluczeniem z dofinansowania urządzeń grzewczych produkowanych poza Unią Europejską.

Nabór wniosków w nowej edycji programu Czyste Powietrze został wznowiony z końcem marca br. W programie wprowadzono szereg zmian, które mają lepiej chronić beneficjentów dofinansowania i zapewnić skuteczniejsze wydawanie publicznych pieniędzy w celu ograniczenia smogu w Polsce. W nowej edycji programu zawężono możliwości otrzymania dofinansowania na urządzenia grzewcze, które zostały wpisane na tzw. listę ZUM. Po ostatnich zmianach zmniejszono liczbę modeli pomp ciepła, które można zamontować w domach z dofinansowaniem z Czystego Powietrza.

Krajowa branża pomp ciepła, skupiona w stowarzyszeniu PORT PC, alarmowała jednak, że ostatnie zmiany w programie Czyste Powietrze skutkowały sztucznym ograniczeniem dopuszczalnego typoszeregu pomp ciepła.

REKLAMA

PORT PC: Niepotrzebne wymogi i ograniczenia

PORT PC wskazał też na niepotrzebny zdaniem organizacji wymóg wykonywania dodatkowych badań efektywności pomp ciepła w warunkach niskotemperaturowych. Według stowarzyszenia nie wynikał on ani z zawartego porozumienia, ani z przepisów unijnych (dotyczących etykiety energetycznej ELD), nie był też stosowany w innych krajach Unii Europejskiej – a podwyższał ogólne koszty badań urządzeń o co najmniej 100%.

Ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło PORT PC, że m.in. ten wymóg zostanie zniesiony.

Zmiany zapowiedziane przez resort klimatu, o których informował PORT PC, dotyczą również respektowania w programie Czyste Powietrze europejskich certyfikatów jakości dla pomp ciepła: HP Keymark, EHPA Q i Eurovent. PORT PC podkreślał, że te certyfikaty są uznawane w innych europejskich programach wsparcia, a nieuwzględnienie ich w Czystym Powietrzu było błędem, który ograniczył dostęp do szerszej gamy jakościowych pomp ciepła.

Duże zmiany dla pomp ciepła

Na głosy dochodzące z branży pomp ciepła zareagował teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który wdraża program Czyste Powietrze we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

NFOŚiGW poinformował o zmianie regulaminu programu, która ma sprawić, że na liście ZUM pojawi się więcej modeli pomp ciepła, co zwiększy wybór urządzeń instalowanych przez uczestników Czystego Powietrza. Fundusz zapewnia ponadto, że najnowsze zmiany w zakresie podlegających dofinansowaniu urządzeń grzewczych ograniczą bariery administracyjne.

Wprowadzone właśnie zmiany mają skutkować ułatwieniem wpisania na listę ZUM pomp ciepła powietrze-powietrze, gruntowych oraz do ciepłej wody użytkowej. Jak podał NFOŚiGW, w przypadku tych pomp możliwy będzie wpis na listę na podstawie uznanych europejskich znaków jakości: HP Keymark, EHPA-Q, Eurovent. Dotychczas na liście ZUM w tych trzech kategoriach łącznie były tylko 122 urządzenia.

Obowiązek badań laboratoryjnych ma pozostać bez zmian dla najpopularniejszych pomp ciepła typu powietrze-woda. Aktualnie na liście ZUM jest ich ponad 1,4 tysiąca.

NFOŚiGW wprowadza także uproszczone wymagania dotyczące badań laboratoryjnych. W przypadku badań pomp ciepła wymagane jest, aby były one zrobione w warunkach pracy, gdy pompa podgrzewa wodę do 55 st. C. Nie są wymagane natomiast dodatkowe badania dla podgrzewania wody do 35 st. C.

REKLAMA

Dzięki temu NFOŚiGW chce zapewnić zgodność produktów z wymogami programu Czyste Powietrze w zakresie klas energetycznych pomp ciepła, zmniejszając jednocześnie zakres badań laboratoryjnych. Narodowy Fundusz liczy, że spowoduje to obniżenie kosztów i ułatwi proces wpisania nowych urządzeń na listę ZUM.

Jednocześnie konieczna będzie weryfikacja urządzeń grzewczych w bazie EPREL, czyli w europejskim rejestrze etykiet energetycznych. Każde urządzenie zgłaszane na listę ZUM będzie musiało być zarejestrowane w bazie EPREL. Zgłaszający będzie zobowiązany do podania numeru i linku do EPREL. Wszystkie urządzenia, które już są na liście ZUM, do 15 grudnia 2025 r. mają być sukcesywnie weryfikowane pod kątem obecności w bazie EPREL. Wymóg ten nie będzie obejmował urządzeń, które nie podlegają etykietowaniu.

Dotacje tylko na pompy ciepła „made in Europe”?

Ogłoszone przez NFOŚiGW zmiany w programie Czyste Powietrze weszły w życie 29 kwietnia. Fundusz zaznacza, że w trakcie uzgodnień są kolejne planowane zmiany dotyczące dofinansowania w programie tylko urządzeń grzewczych wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej.

Narodowy Fundusz podaje, że obecnie trwają konsultacje z przedstawicielami branży nad definicją zagadnienia „produkcji w UE”, w tym m.in. wymaganych dokumentów, które potwierdzać będą ten warunek.
.

.

Niedawno Narodowy Fundusz zapewnił w odpowiedzi na pytanie naszego portalu, że w jego programach dofinansowania nie są stosowane kryteria, które dyskryminowałyby producentów komponentów i urządzeń pochodzących spoza Unii Europejskiej.

Teraz jednak wygląda na to, że nadchodzą w tym zakresie zmiany i NFOŚiGW może pójść w kierunku, który obrano już m.in. w Austrii. Tam w programach dofinansowania OZE i magazynów energii faworyzowane są urządzenia wytwarzane w europejskich fabrykach. Więcej na ten temat w artykule: Wyższa dotacja na fotowoltaikę i magazyny energii „made in Europe”.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.