Rząd przyjął poprawki do ustawy wiatrakowej. Będą ułatwiania dla biometanu

Rząd przyjął poprawki do ustawy wiatrakowej. Będą ułatwiania dla biometanu
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Miłosz Motyka. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Mimo że projekt ustawy mającej zliberalizować zasady budowy lądowych farm wiatrowych wyszedł już z rządu i jest procedowany w Sejmie, to o wprowadzeniu do niego dodatkowych poprawek zdecydowała wczoraj Rada Ministrów. Dotyczą one ułatwień w produkcji i dystrybucji biometanu.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła poprawki do znajdującego się już w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (nr druku 1130). Choć projekt skupia się na ułatwieniu budowy lądowych farm wiatrowych po tym, jak realizacja takich inwestycji została praktycznie zablokowana przez regulacje wprowadzone w 2016 r. w ramach tzw. ustawy odległościowej, to znajdziemy w nim także rozwiązania obejmujące inne obszary związane z produkcją energii odnawialnej.

Na skutek wczorajszej decyzji Rady Ministrów w projekcie nowelizacji ustawy odległościowej pojawią się dodatkowe ułatwienia dla inwestorów działających w obszarze biometanu. Przyjęte zmiany mają ułatwić budowę gazociągów bezpośrednich służących do dostarczania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.

REKLAMA

Zmiany dla sektora biometanu

Jak tłumaczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest autorem całego projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych, nowe poprawki stworzą możliwość bezpośredniego dostarczania biometanu do odbiorcy końcowego i dzięki temu producenci biometanu nie będą musieli ponosić kosztów ani tracić czasu na przyłączenie do sieci gazowej.

Dzięki poprawkom możliwe będzie też dostarczanie biometanu z pominięciem pośrednictwa operatorów gazowych, tam gdzie budowa sieci gazowej jest trudna lub nieopłacalna. Dodatkowo wyłączone zostanie badanie przesłanek przy wydawaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgody na budowę gazociągu bezpośredniego dostarczającego biometan.

REKLAMA

To nie koniec zmian w obszarze biometanu, które po wczorajszych decyzjach rządu mają pojawić się w nowelizacji ustawy odległościowej. Poszerzony zostanie zakres zastosowania gazociągów bezpośrednich służących do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o możliwość dostarczania biometanu. Ponadto minister właściwy do spraw klimatu obejmie w rozporządzeniu dotyczącym parametrów jakościowych biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan.

Nowe poprawki zakładają także objęcie biometanu przepisami Prawa budowlanego, które dotychczas miały uwzględniać tylko biogaz i biogaz rolniczy. Jak tłumaczy resort klimatu, biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan są paliwami łatwopalnymi, dlatego konieczne jest objęcie ich przepisami techniczno-budowlanymi w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.


Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.