Panasonic wycofuje się z fotowoltaiki i magazynów energii

Już w 2021 r. Panasonic ogłosił zamknięcie własnych fabryk produkujących panele fotowoltaiczne. Teraz japoński koncern poinformował o wycofaniu się z oferowania rozwiązań w obszarze fotowoltaiki i magazynowania energii dla prosumentów.
Panasonic przez lata był znany z produkcji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych. Wysokie sprawności modułów Japończycy osiągali dzięki wykorzystaniu – jako jedni z pierwszych na rynku producentów w takiej skali – ogniw heterozłączowych (w wersji HIT, ang. heterojunction with intrinsic thin-layer). Panasonic zastosował w tym zakresie technologię przejętej w 2009 r. firmy Sanyo. Moduły Panasonica z ogniwami HIT przez lata były uznawane za jedne z najlepszych na globalnym rynku PV.
Cztery lata temu Panasonic ogłosił jednak zamknięcie własnych linii produkcyjnych modułów fotowoltaicznych. Ta decyzja była podyktowana coraz trudniejszymi warunkami rynkowymi, które wynikały z rosnącej dominacji producentów modułów PV z Chin.
Oferta dla prosumentów
Ogłaszając zamknięcie własnych fabryk modułów PV, Panasonic nie wycofał się jednak z działalności na rynku fotowoltaicznym. Japoński koncern skupiał się w tym zakresie na segmencie prosumenckim, oferując dla niego rozwiązania z zakresu fotowoltaiki i magazynów energii. Panasonic sprzedawał nadal produkowane pod swoją marką – ale już przez zewnętrznych dostawców – panele fotowoltaiczne z serii Evervolt, przeznaczone dla segmentu dachowej fotowoltaiki, o maksymalnej sprawności 22,2% (w tym moduły typu full-black).
W ofercie Panasonica skierowanej do prosumentów były też falowniki hybrydowe, systemy zarządzania energią oraz bateryjne magazyny energii o maksymalnej mocy 15,2 kW i pojemności wynoszącej nawet 18 kWh w przypadku połączenia kilku modułów bateryjnych (te urządzenia były oferowane również pod nazwą Evervolt).
Teraz jednak Panasonic ogłosił wycofanie się z działalności w tym obszarze – na razie za pośrednictwem strony internetowej swojego amerykańskiego oddziału. Japońska firma poinformowała, że wynika to z decyzji o skupieniu się na innych obszarach biznesowych, które mają dla niej strategiczne znaczenie.
Wsparcie gwarancyjne pozostanie
Jednocześnie japoński koncern poinformował, że będzie nadal obsługiwać swoich klientów, którzy użytkują instalacje fotowoltaiczne i magazynowe z produktami Panasonica. Japończycy obiecują zapewnienie im pełnego wsparcia i obsługę gwarancyjną.
Na swoje prosumenckie magazyny energii Panasonic zapewnia 12-letnią gwarancję na produkt i montaż. Z kolei na moduły fotowoltaiczne Evervolt japońska firma oferowała dotąd 25 lat gwarancji na zachowanie początkowych parametrów, jak również na produkt i montaż zrealizowany przez autoryzowanych instalatorów (po 25 latach moc modułów Evervolt ma wynosić nadal minimum 92% wartości początkowej).
Japończycy wycofują się z fotowoltaiki
Panasonic to kolejna znana japońska marka, która wycofuje się z działalności w branży fotowoltaicznej. Wcześniej w tym roku z oferowania swoich fotowoltaicznych produktów w Europie zrezygnował japoński pionier w rozwoju technologii PV, czyli Sharp.
Europejski dział zajmujący się energią słoneczną, będący częścią firmy Sharp Electronics GmbH z siedzibą w Hamburgu, zakończył swoją działalność 31 marca 2025 r. Od 1 kwietnia Sharp Electronics GmbH ma nadal świadczyć usługi związane z obsługą posprzedażową.
Sharp zapewnił, że zamknięcie działu PV w Europie pozostanie bez wpływu na aktywność japońskiej grupy w obszarze fotowoltaiki poza naszym kontynentem.
Wodorowe centrum Panasonica
Oprócz fotowoltaiki i magazynowania energii Panasonic działa w innych obszarach związanych z rozwiązaniami energetycznymi dla domów i przedsiębiorstw. Japońska firma między innymi wprowadza na rynek nowe modele pomp ciepła, a ostatnio uruchomiła w Monachium referencyjny obiekt, w którym pokazuje swoje rozwiązania łączące produkcję energii z fotowoltaiki z wodorem. Więcej na ten temat w artykule: Panasonic pokazał w Monachium, jak połączyć ogniwa paliwowe i fotowoltaikę.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.