W Europie hurtowe ceny energii w górę, Polska notuje duży spadek

Analiza cen energii za czerwiec 2025 r. pokazuje, że był to miesiąc z najniższymi cenami energii na rynku spot w Polsce od wprowadzenia reformy rynku bilansującego. Wciąż jednak mimo dużego spadku ceny nad Wisłą są sporo wyższe od średniej europejskiej.
Mapę średnich cen energii za czerwiec 2025 r. przygotowali eksperci Energy Solution – Krzysztof Mazurski i Wojciech Listoś. Jak wskazują, europejski rynek dnia następnego (RDN, spot) w Europie (z uwzględnieniem Turcji) charakteryzował się w tym czasie wzrostami, w Polsce zaś nastąpił rekordowy dla naszego kraju spadek cen energii.
Na rynku kontraktów terminowych nie zanotowano większych zmian – jedynie niewielkie wzrosty.
Wzrost spotowych cen energii w Europie
W czerwcu br. w Polsce ceny energii na RDN spadły o ponad 13 euro/MWh – do 81,14 euro/MWh. Jak jednak podkreślają eksperci, wciąż daleko nam do średniej europejskiej ceny, która w czerwcu wyniosła 67,41 euro/MWh. Był to wzrost o 1% względem maja, kiedy średnia wyniosła 66,75 euro/MWh. W czerwcu zakończył się zatem wcześniejszy spadkowy trend dla całej opisywanej strefy, który utrzymywał się przez trzy miesiące z rzędu.
Większość analizowanych krajów zanotowała poziomy cen zbliżone do sytuacji z maja. Według ekspertów największy wpływ na wzrost średniej wartości miał Półwysep Iberyjski. W Hiszpanii wzrost na rynku spot w czerwcu wyniósł 328% miesiąc do miesiąca (m/m), a w Portugalii było to 187%.

Przyczyny spadku cen w Polsce
Polski rynek RDN z wynikiem 81,14 euro/MWh był o 14% tańszy względem maja. Eksperci zauważają, że był to największy spadek w ujęciu miesięcznym w tym roku, ponadto czerwiec był najtańszym miesiącem w Polsce na spocie od ponad roku. Według analityków wpływ na to miały przede wszystkim dwa czynniki: większa wietrzność oraz mniejsze zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Czerwiec był wyjątkowy zwłaszcza pod kątem generacji mocy ze źródeł wiatrowych – średnio wyniosła ona aż 2,9 GW. W porównaniu do czerwca 2024 r. (1,5 GW) i czerwca 2023 r. (1,3 GW) był to wzrost odpowiednio o 93% i 123%. Czerwiec 2025 r. był ponadto drugim najbardziej wietrznym miesiącem w bieżącym roku – po styczniu, w którym wartość ta osiągnęła ponad 4 GW.
„Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w Polsce w tym okresie, można uznać, że czerwiec był wyjątkiem od reguły i w przyszłych latach ciężko będzie o poprawę tego wyniku” – piszą eksperci Energy Solution.
Drugim czynnikiem, który miał wpłynąć na niższe ceny spot w Polsce, było mniejsze zapotrzebowanie KSE, które wyniosło 16,55 GW. Był to spadek o 2,1% m/m oraz o 6,7% r/r. Czerwiec był także najlepszym miesiącem pod kątem struktury wytwarzania energii elektrycznej przez wiodące źródła OZE. Łączny udział źródeł słonecznych i wiatrowych osiągnął aż 39%.
Sytuacja na rynku terminowym
Ceny kontraktu terminowego BASE_Y na rok 2026 w czerwcu 2025 r. wzrosły nieznacznie – o około 1-1,5%. W Europie osiągnęły średnio 87,51 euro/MWh, co było wzrostem o 1,78 euro/MWh (2,1%) względem maja.
Notowania BASE_Y-26 w Polsce podrożały o 1,35 euro/MWh (1,4%) w ujęciu miesięcznym – do 98,40 euro/MWh. Już trzeci miesiąc z rzędu utrzymały się poniżej bariery 100 euro/MWh, co – jak zaznaczają eksperci – jest dobrą informacją. Powyżej tego poziomu miesiąc zakończyło aż osiem innych krajów. Pierwsze trzy najwyższe wyniki należą do Rumunii (113,48 euro/MWh), Węgier (112,04 euro/MWh) i Bułgarii (112,01 euro/MWh).

Energy Solution to firma zajmująca się profesjonalnym doradztwem – merytorycznym, finansowym i prawnym – w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ma doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz w przeprowadzaniu audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) i audytów energetycznych przedsiębiorstw. Od 2018 r. spółka rozwija zaawansowany system telemetrii danych energetycznych, który działa w ponad 16 krajach Europy.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.