REKLAMA
 
REKLAMA

Zmiana na stanowisku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Zmiana na stanowisku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
fot. URE

Dotychczasowa wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Renata Mroczek wygrała konkurs na stanowisko prezesa URE. 

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Renata Mroczek będzie nowym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Od 30 października 2024 r. pełniła ona funkcję wiceprezesa URE.

Wcześniej, od kwietnia 2017 r., Renata Mroczek pracowała na stanowisku dyrektora Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Łodzi – największej terenowej jednostki obejmującej swoją właściwością województwa mazowieckie i łódzkie. Jako zastępca przewodniczącej Zespołu ds. Ciepłownictwa w URE uczestniczyła w przygotowaniu rozwiązań wspierających inwestycje i transformację sektora ciepłowniczego – wraz z opracowaniem nowego modelu regulacyjnego.

REKLAMA

Renata Mroczek jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Na tej samej uczelni ukończyła również studia podyplomowe z zakresu funduszy europejskich, a na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu dodatkowo studia podyplomowe z zarządzania. Ma uprawnienia Pełnomocnika ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, środowiskiem i BHP. Nowa prezes URE specjalizuje się w prawie energetycznym i postępowaniu administracyjnym.

Kadencja Prezesa URE

Renata Mroczek zastąpi na stanowisku prezesa Rafała Gawina, którego pięcioletnia kadencja minęła 23 lipca 2024 r. Wcześniej stanowisko to zajmował Maciej Bando.

REKLAMA

W ubiegłym roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) ogłosiła nabór na stanowisko prezesa URE, jednak nie wyłoniono w nim żadnego kandydata (Rafał Gawin nie ubiegał się o ponowny wybór).

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na pięcioletnią kadencję, zgodnie z Prawem energetycznym. Wybór dokonywany jest w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Po upływie kadencji prezes URE pełni swoją funkcję do czasu powołania następcy.

Zadaniem prezesa URE jest realizacja zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji. Obecnie do jego kompetencji należą m.in. udzielanie i cofanie koncesji przedsiębiorstwom działającym na rynku energii i paliw oraz zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z zasadami określonymi w przepisach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

I co to zmieni? Nadal będzie klepała monopolom wszelkie podwyżki w tym absurdalnie wysoką dystrybucję

Czy to jest dobry człowiek na dobrym stanowisku czas pokaże.

Patokoalicja prze walcem do przodu, tylko patrzeć jak będą powstawać spacjalne przywileje dla wiatraków!!! Patodeweloperka z patokoalicją zaciera ręce na wiatrakowy biznes! A ludzi i zwierzęta ma głęboko w du…e!

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne