PE odrzucił rezolucję w sprawie uprawnień do emisji CO2. Przyszłość backloadingu dalej niejasna

{więcej}Podczas dzisiejszego głosowania komisja ds. środowiska w Parlamencie Europejskim odrzuciła rezolucję w sprawie nowych regulcji dla rynku uprawnień do emisji CO2 zmierzających do podniesienia ich rynkowej ceny.
Podczas dzisiejszego głosowania rezolucję poparło 27 europosłów komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego, a przeciw było 32. Rezolucja, którą odrzucili europosłowie, zawierała takie propozycje jak wprowadzenie ceny minimalnej uprawnień oraz zwiększenia celu redukcji emisji CO2 o 30% do roku 2020, podniesienia redukcji rocznej uprawnień z 1,74%. do 3,9%, a także zakładała wycofanie z rynku 1,6 mld uprawnień do emisji CO2. Powyższe propozycje, które zostały zgłoszone przez europosłów lewicy, są bardziej radykalne niż te forsowane przez Komisję Europejską.
Propozycja Komisji Europejskiej zakłada zawieszenie aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013-15. O tyle samo miałaby być zwiększona liczba pozwoleń do końca obecnej dekady. Bruksela chce w ten sposób zwiększyć aktualnie rekordowo niską cenę uprawnień do emisji CO2. Wyższa cena za prawa do emisji CO2 miałaby skłonić unijny przemysł do energoszczędnych inwestycji.
Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie wycofania z rynku części uprawnień do emisji CO2, czyli tzw. backloadingu, którego wprowadzenia chce Komisja Europejska, jest niejednoznaczne. W kwietniu Parlament Europejski sprzeciwił się wprowadzeniu backloadingu, ale już trzy miesiące później opowiedział się za jego wprowadzeniem.
Kluczowe dla przyjęcia backloadingu będzie stanowisko państw członkowskich zgromadzonych w Radzie UE. Największym przeciwnikiem backloadingu w Unii Europejskiej jest Polska, którą popiera Cypr. Za ograniczeniem ilości uprawnień do emisji CO2 opowiada się m.in. Francja i Wielka Brytania, a niejasne jest jeszcze stanowisko m.in. Niemiec, Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Jak na razie nie ma większości kwalifikowanej, której zebranie umożliwi wprowadzenie backloadingu, ale może się to zmienić, gdy propozycja Komisji Europejskiej uzyska poparcie niezdecydowanych państw.
gramwzielone.pl