Dopłaty do samochodów elektrycznych już w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie dopłat do zakupu osobowych samochodów elektrycznych, z których będą mogły skorzystać osoby fizyczne. Na szczegóły dotyczące m.in. wysokości dopłat musimy jeszcze poczekać.
Wprowadzenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych przewiduje wniesiony do Sejmu poselski projekt ustawy „zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych” – potocznie nazywanej ustawą prądową.
Autorzy projektu przewidzieli wprowadzenie, poprzez zmianę ustawy o biokomponentach i biopaliwach, „wsparcie zakupu nowych pojazdów kategorii M1, o której mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym [red. – chodzi o samochody osobowe], wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną”.
Katalog beneficjentów dopłat ograniczono do osób fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej.
– Wsparcie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej udzielane będzie na wniosek, w trybie ciągłym do momentu wyczerpania alokacji przewidzianej dla tego działania na dany rok. W związku z tym wsparcie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej udzielane będzie bez konkursu, co zdecydowanie ułatwi dostępność pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem dla wielu obywateli Polski – czytamy w uzasadnieniu proponowanych regulacji.
Projekt ustawy, który trafił do Sejmu, nie uwzględnia jednak szczegółowych zasad dopłat, a jedynie stanowi, że takie zasady zostaną wprowadzone przez rozporządzenie, którego przygotowaniem ma się zająć Ministerstwo Energii w porozumieniu z kilkoma innymi resortami.
Na razie nie wiadomo więc m.in. jaka będzie wysokość dopłat. Taką w maju ubiegłego roku zasugerował minister energii Krzysztof Tchórzewski, omawiając w Sejmie procedowaną wówczas nowelizację ustawy o biopaliwach, która powołała do życia tzw. Fundusz Transportu Niskoemisyjnego.
– W ramach tego funduszu planujemy dofinansowanie zakupu kilkudziesięciu tysięcy samochodów elektrycznych wraz z budową ok. 20 tys. punktów ładowania w całym kraju. W 2019 r. dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego mogą już wynieść ok. 25 tys. zł na pojazd. W kolejnych latach wysokość wparcia będzie zależna od potrzeb klientów i kształtowania się rynku – stwierdził Krzysztof Tchórzewski.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.