Polskie ładowarki naładują norweskie autobusy

Zielonogórski producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych Ekoenergetyka-Polska podpisał umowę z norweską firmą Brakar AS na dostawę stacji szybkiego ładowania dla miasta Drammen. Jest to dla polskiego producenta już kolejne zamówienie ze Skandynawii.
Brakar AS to norweska firma odpowiedzialna za organizację transportu publicznego w okręgu Buskerud, w tym w stolicy regionu, prawie siedemdziesięciotysięcznym mieście Drammen.
Region chce zostać liderem w Norwegii we wdrażaniu czystego transportu i właśnie realizuje dużą inwestycję związaną z wdrożeniem infrastruktury ładowania i zakupem autobusów elektrycznych.
Jednym z beneficjentów tego projektu będzie zielonogórski producent stacji ładowania Ekoenergetyka-Polska, która wygrał przetarg i podpisał umowę ramową zakładającą dostarczenie do 15 pantografowych stacji szybkiego ładowania o mocach 300 kW oraz 450 kW z opcją domówienia kolejnych 10 sztuk.
Pierwsze zamówienie na minimum 12 stacji opiewa na kwotę około 18,5 mln złotych. Dodatkowe 10 stacji ładowania Brakar AS może zamówić w terminie do 31 sierpnia 2023 r.
Miejskie stacje szybkiego ładowania będą wyposażone w maszt z odwróconym pantografem (OppCharge), a zakres prac obejmuje kompleksowe wykonanie stacji od przeprowadzenia zasilania, przez prace budowlane, dostawę i montaż oraz uruchomienie stacji. Pakiet obejmuje także serwis posprzedażowy.
Dla polskiego producenta stacji ładowania to już trzeci i największy po Oslo i Kristiansand projekt w Norwegii.
– Widzimy jak kraj oraz poszczególne regiony jak Buskerud są aktywnie zaangażowane w walkę o czyste powietrze i zminimalizowanie emisji. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu. Infrastruktura, która będzie dostarczona dla Brakar AS pokazuje także, że nie tylko wielkie aglomeracje jak Paryż, Warszawa czy Hamburg, ale także mniejsze miasta mogą skutecznie wdrażać elektromobilność na szeroką skalę – komentuje Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyki.
Dzięki kontraktowi na ładowarki dla regionu Drammen Ekoenergetyka kontynuuje ekspansję w Skandynawii. Wcześniej polska firma dostarczyła swoje stacje szybkiego ładowania także do Tampere i Helsinek w Finlandii, a ponadto do Vasteras, Malmö i Luleå w Szwecji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.