Gminy dostaną 300 tys. zł na rozwój elektromobilności

Gminy dostaną 300 tys. zł na rozwój elektromobilności
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Prawie 300 tys. zł przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przygotowanie przez sześć gmin strategii rozwoju elektromobilności, które mają powstać do połowy przyszłego roku. Łącznie to już 145 dofinansowanych projektów.

Dofinansowanie na stworzenie strategii  rozwoju elektromobilności otrzyma kolejnych sześć gmin – Tyczyn (woj. podkarpackie), Czemierniki (woj. lubelskie), Wiśniew (woj. mazowieckie) oraz Skierniewice, Błaszki i Działoszyn (woj. łódzkie).

W ramach planowanej strategii gmina Tyczyn zamierza utworzyć multimodalne centra przesiadkowe z ładowarkami dla samochodów elektrycznych, wdrożyć system monitorowania ruchu na głównych węzłach komunikacyjnych, a ponadto w planach jest też pilotażowe wykorzystanie drona pozwalającego m.in. na monitoring zanieczyszczenia powietrza.

REKLAMA

Gmina Czemierniki zakłada m.in. budowę punktów ładowania pojazdów przy budynkach użyteczności publicznej, wydzielenie miejsc postojowych na istniejących parkingach dla pojazdów elektrycznych, budowę instalacji PV, budowę stacji pomiaru zanieczyszczeń i hałasu, opracowanie aplikacji mobilnej zintegrowanej z punktami ładowania, a także zakup pojazdów elektrycznych na potrzeby gminy.

Gmina Wiśniew zakłada stworzenie infrastruktury przyjaznej dla pojazdów elektrycznych, wsparcie działań na rzecz integracji technologicznej i infrastrukturalnej, a także włączenie społeczeństwa i przedsiębiorców z terenu gminy w prace na rzecz rozwoju elektromobilności.

Gmina Skierniewice przewiduje promowanie wykorzystania oraz zakup różnych środków transportu opartych na napędzie elektrycznym (samochody, rowery, hulajnogi) oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

W strategii gminy Błaszki przewidziano m.in. promowanie współdzielenia się pojazdami oraz zwiększenie ruchu rowerowego. Realizacja strategii ma prowadzić do zmniejszenia się sumarycznego ruchu pojazdów spalinowych na drogach gminnych.

REKLAMA

Natomiast najważniejsze działania miasta i gminy Działoszyn w ramach realizacji przyszłej strategii obejmują m.in. stworzenie zintegrowanej sieci transportowej dla elektrycznych pojazdów, stworzenie systemu ładowania pojazdów przy obiektach użyteczności publicznej, rozwój transportu publicznego w oparciu o pojazdy elektryczne (np. busy szkolne), a także stworzenie szlaków turystycznych, miejsc rekreacji dla rodzin w oparciu o rowery elektryczne, z punktami ładowania i odpoczynku.

Powyższe gminy są beneficjentami programu priorytetowego NFOŚiGW pt. Gepard II – transport niskoemisyjny, część 2) Strategia rozwoju elektromobilności, z którego na podstawie podpisanych umów otrzymają po około 49 tys. zł.

Program „Gepard II – transport niskoemisyjny” jest kierowany do powiatów oraz gmin lub ich związków. Jego budżet wynosi do 12 mln zł.

Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Przy ustalaniu wysokości dofinansowania brana jest pod uwagę liczba mieszkańców. Dla małych i średnich wnioskodawców przewidziane jest wsparcie do 50 tys. zł, z kolei dla dużych – do 100 tys. zł.

Nabór wniosków trwał do lutego br. Wpłynęło 240 wniosków na łączną kwotę około 13 mln zł. Wsparcie otrzyma 219 projektów. Obecnie trwa zawieranie umów z kolejnymi beneficjentami, których jest już 145. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.