GreenWay ma nowych inwestorów i 85 mln euro

GreenWay ma nowych inwestorów i 85 mln euro
Rafał Czyżewski

Największy operator publicznych stacji ładowania w Polscefirma GreenWaypozyskała 85 mln euro na dalszy rozwój od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Spółka podkreśla, że jest to największa inwestycja w sektorze elektromobilności w naszym regionie Europy.

Nowi akcjonariusze GreenWay to fundusze Helios Energy Investment oraz Generation Capital. W rundzie inwestycyjnej wzięli także udział obecni akcjonariusze: janom a.s. i Neulogy Ventures.

Spółka podkreśla w komunikacie, że zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku sprzedano 1,3 mln elektryków.

REKLAMA

Peter Badik, współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding, informuje, że znacząca część pozyskanego kapitału zostanie przeznaczona na dalszą rozbudowę firmy oraz sieci stacji ładowania. – Będziemy również skupiać się na poprawie naszych możliwości technologicznych, które obecnie – obok fizycznej budowy infrastruktury – znajdują się w centrum naszej strategii – komentuje Peter Badik.

REKLAMA

– Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformację – dodaje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

GreenWay prowadzi własną sieć ogólnodostępnych stacji ładowania dla kierowców pojazdów elektrycznych. Firma istnieje od 2011 roku, a w Polsce działa od 2016 r. Obecnie w jej sieci znajduje się ponad 440 publicznych stacji z 1400 gniazdami ładowania, z czego w Polsce zlokalizowanych jest 324 stacji.

Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania oferujące moce ładowania w zakresie od 11 kW do 175 kW, przy czym większość ma ponad 50 kW. Średnia dostępność ładowarek GreenWay ma sięgać 98,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.