REKLAMA
 
REKLAMA

Hiszpanie mają sposób na zarządzania energią w biurowcach

Hiszpanie mają sposób na zarządzania energią w biurowcach
fot. Wallbox

Hiszpański Wallbox opracował system zarządzania energią elektryczną w biurowcach. Został on zaprojektowany z myślą o budynkach, w których wdrożono nowoczesne rozwiązania energetyczne i transportowe.

Wallbox to hiszpański dostawca rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych i zarządzania energią. Firma z siedzibą w Barcelonie zaprezentowała na targach Intersolar 2023 inteligentny system zarządzania energią Sirius. Jego podstawowym zadaniem jest optymalizacja zużycia energii w celu maksymalizacji wykorzystania energii odnawialnej i redukcji kosztów.

Na Intersolarze Wallbox otrzymał za swój system nagrodę w konkursie Intersolar Award 2023 w kategorii The Smart E Award.

REKLAMA

Pełna integracja

Sirius Energy Management System stworzono z myślą o biurowcach, w których coraz częściej inwestuje się w nowoczesne rozwiązania energetyczne i transportowe, takie jak instalacje fotowoltaiczne, systemy magazynowania energii czy samochody elektryczne i hybrydowe (PHEV).

System opracowany przez Wallbox pozwala na integrację tych nowoczesnych źródeł energii (EV również traktuje się jako źródło energii dzięki wykorzystaniu technologii ładowania dwukierunkowego) z konwencjonalnym zasilaniem z sieci. Głównym jego zadaniem jest zarządzanie energią w taki sposób, aby dopasować źródło jej pozyskiwania do pory dnia, warunków atmosferycznych i cen energii (dynamicznie zmieniających się w trakcie dnia).

Wallbox przybliża działanie systemu przez pokazanie przykładowej sytuacji z funkcjonowania nowoczesnego biura. Pracownicy przyjeżdżają do pracy swoimi elektrycznymi samochodami i na parkingu biurowca podłączają je do sieci za pomocą dwukierunkowych ładowarek Wallbox Quasar. W godzinach porannych, kiedy natężenie promieniowania nie jest duże, co uniemożliwia wystarczającą produkcję energii z PV, biurowiec zasilany jest w dużej mierze energią z sieci, która jest droga. Sirius optymalizuje to zużycie, częściowo pokrywając je nadwyżką energii z dnia poprzedniego, zmagazynowaną w stacjonarnym magazynie energii, a także energią pobraną z samochodów elektrycznych stojących na parkingu (dzięki wykorzystaniu ładowania dwukierunkowego).

REKLAMA

W tym momencie dnia, w którym fotowoltaika rozpoczyna produkcję, Sirius zwiększa jej udział w miksie energetycznym, zasilając nią budynek do maksimum. Kiedy energii produkowanej z PV jest zbyt dużo, Sirius kieruje ją do stacjonarnych magazynów energii i doładowuje stojące na parkingu samochody elektryczne. Po południu, kiedy w biurowcu kończy się praca i zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, budynek może pobierać jej niewielkie ilości z sieci oraz stacjonarnego magazynu energii, utrzymując rezerwę na poranne zasilanie budynku.

Udana implementacja

Najlepszym przykładem na to, że Sirius działa, jest fakt, że Wallbox zaimplementował ten system w swojej siedzibie w Barcelonie. Centrala firmy uległa rozbudowie, co oznaczało – według wyliczeń na wczesnym etapie – że zużycie energii przez przedsiębiorstwo miało wzrosnąć nawet o 400 proc. (powierzchnia firmy zwiększyła się o 11 tys. m2). Zorientowano się jednak, że ze względu na ograniczenia infrastruktury sieciowej zapewnienie tak dużej mocy może okazać się bardzo kosztowne i czasochłonne.

Aby rozwiązać ten problem, Wallbox wykorzystał swoje oprogramowanie Sirius, flotę 23 samochodów Nissan Leaf, własne dwukierunkowe ładowarki Quasar, 156 kWp modułów fotowoltaicznych, system magazynowania energii o pojemności 560 kWh oraz oczywiście sieć elektroenergetyczną. Zdaniem hiszpańskiego dostawcy zastosowanie wszystkich tych rozwiązań pozwoliło o połowę zmniejszyć zależność od sieci energetycznej i zredukować o 50 proc. wskaźnik własnego zużycia energii.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA