Rząd podpisał porozumienie z branżą biogazową

Rząd podpisał porozumienie z branżą biogazową
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej podpisali wczoraj list intencyjny w zakresie rozwoju sektora biogazu i biometanu. Resort klimatu ostatnio przygotował regulacje mające na celu wydłużenie wsparcia dla producentów energii z biogazu, a obecnie ma pracować nad regulacjami dedykowanemu produkcji biometanu.  

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, rezultatem zainicjowanej wczoraj współpracy i podpisania „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”  ma być wypracowanie, podpisanie, a następnie realizacja „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”.

Jak zapewniał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, rozwój sektora produkcji biogazu i biometanu ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia procesu transformacji gospodarki w kierunku niskoemisyjnym i jest ważnym elementem „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

REKLAMA

– Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu przyczyni się do dywersyfikacji źródeł energii i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także wpłynie na realizację celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. To również ważny element walki o poprawę jakości powietrza – stwierdził minister Kurtyka.

– Instalacje biogazowe dają nam stabilne źródło gazu. Ich interdyscyplinarność oraz wielokierunkowość zastosowania tego paliwa to przesłanki, aby stworzyć dla nich warunki rozwoju, które zdynamizują sektor – dodał minister.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że jednym z głównych filarów realizowanego procesu transformacji energetycznej jest dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim instalacji rozproszonych, powstających przy źródłach wykorzystywanych przez nie surowców.

– Właśnie takim źródłem są biogazownie, a w niedalekiej przyszłości, powstające na ich bazie biometanownie. Dlatego właśnie, jako pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podejmuję działania mające na celu zdynamizowanie rozwoju sektora biogazowego – powiedział wiceminister Zyska.

REKLAMA

Rządowy pełnomocnik ds. OZE potwierdził plan wydłużenia systemów wsparcia, z których mogą korzystać operatorzy biogazowni – systemu aukcyjnego oraz systemów FIT/FIP, a także poinformował o prowadzonych przez resort klimatu pracach nad nowymi rozwiązaniami ukierunkowanymi na wsparcie produkcji biometanu.  

Rozwinięcie krajowej produkcji biometanu zapowiada PGNiG, którego prezes Jerzy Kwieciński ocenił niedawno, że docelowo kierowana przez niego spółka może produkować za 10 lat około 4 mld m3 biometanu, co odpowiadałoby całkowitemu wydobyciu gazu naturalnego w Polsce i co pozwoliłoby zaspokoić 1/5 krajowego zapotrzebowania na gaz. Oznaczałoby to konieczność budowy około 1,5-2 tys. biometanowni. Ostatnio Jerzy Kwieciński zapewnił, że pierwsza biometanownia wprowadzi gaz do sieci dystrybucyjnej już na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wśród sygnatariuszy listu, obok PGNiG, jest także m.in. Polski Fundusz Rozwoju, który wcześniej sygnalizował zainteresowanie inwestycjami biogazowymi w ramach programu PFR Green Hub i który jest obecnie już właścicielem 7 tego rodzaju obiektów. 

– Chcemy dostarczać rozwiązania dostosowane do potrzeb rynku od finansowania po realizacje pod klucz. Szukamy partnerów – napisał wczoraj na Twitterze wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak. 

Rząd szacuje krajowy potencjał produkcji biogazu, w tym biogazu rolniczego, na blisko 8 mld m3. Dla porównania roczne zużycie gazu w Polsce jest szacowane na około 18-19 mld m3.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.