Kocioł na biomasę dla Elektrowni Jaworzno III

Elektrownia Jaworzno III będzie wykorzystywać jeden z największych w Polsce kotłów na biomasę. Za 230 mln zł dostarczy go konsorcjum firm, na czele którego stoi {więcej}spółka Rafako.

Dla Rafako będzie to już kolejna realizacja projektu związanego z dostarczeniem kotła fluidalnego. Firma produkuje tego rodzaju urządzenie zarówno dla odbiorców krajowych, jak i zagranicznych, jednak większość z tych projektów dotyczyła jak na razie kotłów opalanych całkowicie węglem lub łączących spalanie węgla i biomasy.

– Dla jaworznickiej elektrowni dostarczymy zaś kocioł opalany wyłącznie biomasą. (…) To pierwszy tego typu projekt realizowany przez Rafako, który przywraca naszą silną pozycję w zakresie dostawców technologii fluidalnej – mówi portalowi nettg.pl Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako S.A.

REKLAMA

Kocioł dla Elektrowni Jaworzno III będzie przystosowany do spalania biomasy leśnej, a także biomasy pochodzenia rolniczego – m.in. peletów z rzepaku, słomy rzepakowej, otrąb zbożowych, łusek słonecznika czy makuchy rzepakowej. Jego wydajność nominalna wyniesie ponad 200 t pary/h.

REKLAMA

Jak mówią przedstawiciele firmy z Raciborza, budowa kotła do spalania wyłącznie biomasy nie jest zadaniem łatwym. – To projekt bardzo trudny technologicznie ze względu na rodzaj paliwa, jakim jest biomasa (…) Biomasa, szczególnie ta pochodzenia rolniczego, przysparza dużo problemów podczas spalania. Jest mieszaniną różnego rodzaju roślin, ale i wielu związków chemicznych, które przedostają się do roślin chociażby z nawozów – czytamy na Portalu Trybuny Górniczej wypowiedź Krzysztofa Burka, wiceprezesa ds. handlowych w Rafako.

Kilka dni po podpisaniu umowę na realizację dla Elektrowni Jaworzno III, Rafako podpisało z Elektrownią Stalowa Wola umowę na rozbudowę kotła OP-150,K10 – w którym także spalana będzie wyłącznie biomasa. Kotły na biomasę to nie jedyne realizowane przez firmę z Raciborza ekologiczne projekty.

Rafako buduje m.in. dla PKN Orlen kocioł parowy o mocy 420 t/h, na gaz lub olej, w którym zastosowane będą przyjazne środowisku instalacje katalitycznego odazotowania spalin, a także elektrofiltr.

Elektrownia Jaworzno III, podobnie jak Elektrownia Stalowa Wola, należy do Grupy Tauron, dla której zakup ogromnego kotła na biomasę jest kolejną inwestycją mającą na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie produkcji energii. Kocioł na biomasę w Elektrowni Jaworzno III ma zostać uruchomiony pod koniec 2012 roku.


Red. Gramwzielone.pl