Fortum będzie produkować bioolej

Fortum będzie produkować bioolej
jurvetson, flickr cc-by-2.0

Fortum zainwestuje 20 milionów euro w pierwszy na świecie zakład zintegrowanej produkcji biooleju na skalę przemysłową. {więcej}

Fortum zainwestuje około 20 milionów euro w komercjalizację nowej technologii poprzez budowę zakładu produkcji biooleju połączonego z elektrociepłownią w Joensuu, w Finlandii. Zintegrowany zakład produkcji biooleju, wykorzystujący technologię szybkiej pyrolizy, to pierwszy tego typu zakład na skalę przemysłową na świecie. Wykorzystanie biooleju pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi.

Zakład produkcji biooleju, który będzie zintegrowany z elektrociepłownią w Joensuu, będzie produkować energię elektryczną i ciepło, a w przyszłości także 50 000 ton biopaliwa rocznie, którego wartość energetyczna odpowiada 200-250 GWh. Wystarczy ono do zapewnienia ciepła sieciowego 24 000 średniej wielkości mieszkań o powierzchni około 70 m2 lub 10 000 domów jednorodzinnych. Surowiec do produkcji biooleju stanowić będą przetworzone zrębki leśne oraz inne rodzaje masy drzewnej.

REKLAMA

„Zintegrowanie różnych procesów produkcyjnych z elektrociepłownią rozpocznie nową erę w sektorze energetycznym: elektrociepłownia Fortum w Joensuu nabierze zupełnie nowego znaczenia, gdyż będziemy w stanie nie tylko produkować energię elektryczną i ciepło, ale także trzeci produkt – bioolej. I chociaż początkowo bioolej używany będzie w celu zastąpienia płynnych paliw kopalnych, w przyszłości  będzie mógł służyć jako surowiec do produkcji substancji biochemicznych lub paliw transportowych,” mówi Jouni Haikarainen, wiceprezes Fortum, Heat Division, Finlandia.

Bioolej może być wykorzystywany jako paliwo w ciepłownictwie lub przemyśle przetwórczym, w miejsce oleju z paliw kopalnych. W efekcie, zastąpienie ciężkiego oleju opałowego bioolejem (210 GWh) ograniczy emisję dwutlenku węgla o 59 000 ton, zaś emisję dwutlenku siarki o 320 ton rocznie. Realizacja projektu budowy zakładu produkcji biooleju przyczyni się do powstania 60-70 nowych miejsc pracy, związanych z pozyskiwaniem surowca, pracą w zakładzie oraz logistyką.

REKLAMA

Wykorzystanie biooleju ma pozytywne znaczenie dla środowiska, gdyż produkcja energii przy pomocy biooleju ogranicza emisje gazów cieplarnianych o ponad 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi. Kiedy stosuje się biomasę drzewną z krajów nordyckich jako surowiec do produkcji biooleju, można być pewnym, że produkcja przebiegała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest to kluczowy element strategii Fortum,” dodaje Haikarainen.

Ministerstwo Zatrudnienia i Gospodarki przyznało Fortum na realizację tego projektu 8,1 miliona euro w ramach dotacji na inwestycje w nowe technologie. Łączna wartość inwestycji to około 30 milionów euro. Nowa technologia została wypracowana w efekcie współpracy pomiędzy Fortum, Metso, UPM oraz VTT jako część programu badawczego TEKES Biorefine.

Projekt demonstracyjny Joensuu to komercjalizacja zupełnie nowej technologii, w której reaktor pyrolizy podłączony jest na stałe do kotła energetycznego elektrociepłowni, co gwarantuje niezwykle wysoką sprawność energetyczną. Jej główną zaletą jest możliwość wykorzystania w procesie produkcji biooleju ciepła odpadowego, którego elektrociepłownia inaczej by nie wykorzystała.

Budowa zakładu produkcji biooleju zacznie się w 2012 roku, zakład ma rozpocząć produkcję jesienią 2013 roku. Produkcja biooleju zwiększy energetyczne wykorzystanie biomasy drzewnej w elektrociepłowni w Joensuu, podwajając je w porównaniu z obecnym zużyciem na poziomie 300 000 m3 rocznie.

pr