Wkrótce ruszy rządowy program dopłat Ciepłe Mieszkanie

Wkrótce ruszy rządowy program dopłat Ciepłe Mieszkanie
pixabay

W pierwszym półroczu wystartuje nowy ogólnopolski program dopłat wspierający wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych Ciepłe Mieszkanie zapowiedział podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Uruchamiane dotąd programy służące ograniczeniu emisji CO2, poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu kosztów ogrzewania – Czyste Powietrze, Stop Smog, Mój Prąd – były skierowane do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Jednak w Polsce jest ponad 500 tys. budynków wielorodzinnych, w których znajduje się prawie 8 mln mieszkań. Stanowi to prawie 60 proc. ogółu mieszkań. To właśnie dla mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie czy wspólnoty powstał nowy program dopłat Ciepłe Mieszkanie.

– W pierwszym etapie trwania projekt będzie możliwość składania wniosków przez pojedynczych właścicieli lokali w zabudowie wielolokalowej, jednak zastanawiamy się, czy od razu nie zaprosić do programu wspólnot mieszkaniowych – mówi Mirowski. Dokładna data uruchomienia programu zależy m.in. od decyzji dotyczącej tego właśnie czynnika.

REKLAMA

Wspólnoty zainteresowane

O tym, że wymianą źródeł ciepła oraz dociepleniem budynków są zainteresowani nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, świadczą wyniki pilotażu programu, który uruchomiono w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim oraz w Pszczynie na Śląsku – jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce miast.

W województwie dolnośląskim do tej pory złożono 1093 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 22,5 mln zł. W tym 121 wniosków należało do wspólnot. W woj. zachodniopomorskim złożono 955 wniosków na kwotę ponad 13,6 mln zł (32 wnioski to wnioski wspólnot). – Dane te świadczą o wysokiej chęci uczestniczenia w programie wspólnot mieszkaniowych – stwierdził Mirowski.

Wiele zależy od gmin

Wyjątkiem były rezultaty pilotażu w Pszczynie, który nie do końca spełnił oczekiwania NFOŚiGW pod względem – jak podkreślił Paweł Mirowski – zaangażowania samorządu gminnego: motywowania mieszkańców do składania wniosków o dotacje i liczby skutecznych działań informacyjno-promocyjnych. Podczas pilotażu w Pszczynie złożono zaledwie 29 wniosków na kwotę niewiele ponad 450 tys. zł. Tylko trzy wnioski należały do wspólnot.

Niezależnie od wyników doświadczenia zebrane podczas pilotaży posłużą autorom Ciepłego Mieszkania do stworzenia szczegółowego programu projektu (w województwie dolnośląskim działania pilotażowe będą trwały do końca sierpnia, chyba że wcześniej zostanie uruchomiony ogólnopolski program).

Docieplenie i ogrzewanie

Co wiemy na ten moment na temat programu Ciepłe Mieszkanie? Głównym zadaniem programu będzie wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, które mają zostać zastąpione przez kotły gazowe kondensacyjne, kotły na pellet drzewny, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, oraz podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej). Dodatkowo wspierane ma być również wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wymiana okien i drzwi, wentylacja mechaniczna oraz wykonanie dokumentacji projektowej.

REKLAMA

Reklama

Beneficjentami programu mają być gminy, które po otrzymaniu dofinansowania przeprowadzą nabór wniosków dla swoich mieszkańców. – W ramach Ciepłego Mieszkania nie będziemy finansowali wniosków składanych przez zasób komunalny, ponieważ ma on zostać wsparty osobnymi środkami z Banku Światowego – poinformował Mirowski.

Więcej dla najbardziej potrzebujących

Dotacje z programu Ciepłe Mieszkanie mają pokryć do 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 15 tys. na podstawowym poziomie. – Dofinansowanie z podwyższonym poziomem dofinansowania wyniesie do 25 tys. zł (60 proc. kosztów kwalifikowanych), natomiast w ramach najwyższego poziomu będzie można otrzymać 37,5 tys. zł i pokryć 90 proc. kosztów kwalifikowanych – poinformował Mirowski.

Co warte podkreślenia, z planów NFOŚiGW dotyczących programu Ciepłe Mieszkanie wynika, że intensywność dofinansowania zostanie zwiększona o 5 punktów procentowych dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.