Termomodernizacja i nowe źródło ciepła. Wiadomo, kiedy się zwrócą

Termomodernizacja i nowe źródło ciepła. Wiadomo, kiedy się zwrócą

Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja, która zwraca się po okresie od roku do siedmiu lat. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Polski Alarm Smogowy.

Polski Alarm Smogowy (PAS) we współpracy z audytorami energetycznymi przeprowadził osiem audytów energetycznych w budynkach jednorodzinnych na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza. Wybrane budynki charakteryzowały się niewystarczającym poziomem lub całkowitym brakiem termoizolacji. W większości przypadków źródło ogrzewania stanowił kocioł na paliwo stałe.

Co również istotne większość właścicieli audytowanych budynków z powodu wysokich kosztów ogrzewania utrzymuje w pomieszczeniach temperaturę maksymalnie 17 st. C. Ponadto część pomieszczeń w ogóle nie jest ogrzewana, co powoduje nagromadzenie wilgoci i sprzyja powstawaniu pleśni.

REKLAMA

Audyt energetyczny

Jak informuje PAS, audyt energetyczny jest swoistym biznesplanem zmierzającym do zmniejszenia energochłonności budynku. Wskazuje korzyści, jakie daje wykonanie zaleceń audytora w zakresie termomodernizacji budynku.

Analizy wykonane przez PAS pokazują, że termomodernizacja audytowanych budynkach jednorodzinnych pozwoliłaby na zmniejszenie w  nich rocznego zapotrzebowania na energię końcową od 36 do nawet 87 proc. Roczne oszczędności kosztów ogrzewania sięgałyby od 7 tys. do 21 tys. zł.

Średni koszt proponowanych inwestycji z ośmiu audytów wyniósłby 104 tys., a dotacja sięgałaby średnio 69 tys.

PAS podkreśla, że na przykładzie przeprowadzonych audytów widać, jak inwestycja termomodernizacyjna może obniżyć rachunki za ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej. Wskazuje także, na jaki poziom dofinansowania mogą liczyć beneficjenci wymieniający źródło ogrzewania i ocieplający dom, a także jak szybko taka inwestycja się zwróci przy skorzystaniu z dotacji.

Zwrot nawet po roku

Piotr Siergiej, rzecznik PAS, podkreśla, że w przypadku domów źle ocieplonych koszty poniesione na termomodernizację mogą zwrócić się nawet po jednym roku.

– Audyty potwierdzają to, co widzimy w gospodarstwach domowych, w których ocieplono budynek i wymieniono źródło ciepła: termomodernizacja to świetny interes – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – W ośmiu domach, jakie przebadaliśmy, inwestycja w termomodernizację zwraca się po okresie od siedmiu lat do nawet jednego roku. Po tym czasie możemy zyskiwać rocznie od 7 do 14 tys. zł. W jednym przypadku właściciel domu oszczędzi rocznie aż 21 tys. zł! Ocieplenie domu się po prostu opłaca – stwierdza Siergiej.

 

REKLAMA

zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykres
Polski Alarm Smogowy

Dofinansowanie z Czystego Powietrza zmniejszy koszty

Szybszy zwrot inwestycji w termomodernizację i wymianę źródła ciepła zapewniają środki, które można na ten cel pozyskać z programu Czyste Powietrze. W audytach przeprowadzonych przez PAS poziom dofinansowania wyniósł od 34 tys. zł do 120 tys. zł.

Tymczasem w nowej odsłonie programu dotacje wzrosły nawet dwukrotnie. W zależności od wysokości dochodów można otrzymać do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł dotacji na instalację nowego ogrzewania oraz na ocieplenie domu.

PAS zaznacza, że warunkiem otrzymania wyższej dotacji jest przeprowadzenie audytu energetycznego – na którego realizację przeznaczone są osobne fundusze w programie – oraz wykonanie odpowiednich działań termomodernizacyjnych.

Najchętniej wybierane źródło ciepła

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze może być udzielone na zainstalowanie w domach jednorodzinnych nowych źródeł ciepła w postaci kotłów na biomasę, kotłów gazowych oraz pomp ciepła.

Od roku zdecydowanie najczęstszym źródłem ciepła, które jest wpisywane do wniosków o dotację z Czyste Powietrza, są pompy ciepła. Wnioski o dotacje na takie urządzenia stanowią niemal 2/3 wszystkich wniosków składanych w tym programie.

Pompy ciepła miały rekordowy udział we wnioskach złożonych w styczniu br. (64 proc.). W ostatnim miesiącu wniosków z pompami ciepła było 57 proc., pozostałe wnioski uwzględniały dofinansowanie głównie na kotły gazowe kondensacyjne (25 proc.) oraz kotły na biomasę (16 proc.).

Czyste Powietrze nie jest jedynym programem realizowanym przez NFOŚiGW, w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych. Taka możliwość została wprowadzona również w aktualnej edycji programu Mój Prąd, w którym od tego roku przyznawane są dotacje na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Ponadto dotacje na pompy ciepła oferuje program Moje Ciepło.

Raport Polskiego Alarmu Smogowego zawierający bardziej szczegółowe dane znajduje się pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.