Dotacje na pompy ciepła w nowych domach. Dominuje jedna technologia

Dotacje na pompy ciepła w nowych domach. Dominuje jedna technologia
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Od niemal roku osoby budujące domy jednorodzinne mogą starać się o dotacje na montaż gruntowych i powietrznych pomp ciepła w programie Moje Ciepło. Na pompy gruntowe można otrzymać trzykrotnie wyższą dotację niż na pompy powietrzne, jednak zdecydowana większość złożonych dotychczas wniosków o dofinansowanie dotyczy pomp typu powietrznego.   

Wnioski o dotacje na zakup i instalację pompy ciepła w rządowym programie Moje Ciepło można składać od początku maja 2022 roku.

Celem programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Ma się to przyczynić do ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne.

REKLAMA

Program skierowany jest do właścicieli nowych nieruchomości o tzw. podwyższonym standardzie energetycznym, którzy już zainwestowali w pompę ciepła – powietrzną lub gruntową – pracującą na potrzeby centralnego ogrzewania lub centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Pompy ciepła pracujące tylko na potrzeby c.w.u. są wykluczone z dotacji Mojego Ciepła.

Uwaga na te warunki

Program Moje Ciepło ma nie tylko wspierać montaż pomp ciepła, ale też zapewnić wyższy standard energetyczny budynków jednorodzinnych. Od początku tego roku dofinansowanie można otrzymać na montaż pomp ciepła w domach, w których maksymalny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W wynosi 55 kWh/(m2 x rok).

Ponadto dotacje z Mojego Ciepła mogą uzyskać osoby, które poniosły koszty związane z zakupem pompy ciepła jeszcze przed startem programu. W takiej sytuacji jednak możliwość otrzymania dotacji może być wykluczona, jeśli zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożone zostały przed 2021 rokiem.

Wysokość dotacji na pompę ciepła

Dofinansowanie w programie Moje Ciepło jest przyznawane w formie dotacji do 30 proc. Uprzywilejowaną grupą są posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy mogą liczyć na 45 proc. dofinansowania na zakup i montaż pompy.

Dotacja nie może przekroczyć 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Taka wysokość dotacji przysługuje przy zakupie gruntowej pompy ciepła. Na pompy powietrzne można otrzymać do 7 tys. zł.

Jakim zainteresowaniem cieszy się program Moje Ciepło?  Z informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez NFOŚiGW wynika, że do 8 marca w programie Moje Ciepło złożono 17 191 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 138,27 mln zł. Ta kwota stanowi 23 proc. całkowitego budżetu programu, który wynosi 600 mln zł.

REKLAMA

Najwięcej wniosków złożonych do 8 marca – 15 169 – dotyczy pomp powietrznych (powietrze-woda, powietrze-powietrze), ponadto złożono 2022 wnioski o dotację na montaż pomp gruntowych.

Nabór wniosków w programie jest prowadzony w trybie ciągłym. Ma potrwać do końca 2026 roku lub do wyczerpania budżetu. Jak  się dowiedzieliśmy, NFOŚiGW na razie nie planuje wprowadzania zmian w programie.

Tyle pomp ciepła kupili Polacy

Dominacja powietrznych pomp ciepła w programie Moje Ciepło odzwierciedla ogólny trend w zakresie sprzedaży pomp ciepła w Polsce.

Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że w ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano 203,3 tys. pomp ciepła, co oznaczało wzrost o 120 proc. rok do roku. W tej liczbie było 188,2 tys. urządzeń typu powietrznego z przeznaczeniem do ogrzewania, około 7,2 tys. gruntowych pomp ciepła i 7,9 tys. pomp ciepła powietrze-woda do ciepłej wody użytkowej.

Dotacje na pompy ciepła z innych programów

Moje Ciepło to niejedyny program, z którego można pozyskać dotacje na pompę ciepła. W innym realizowanym programie NFOŚiGW – Czyste Powietrze – o dofinansowanie na tego rodzaju urządzenia mogą się starać właściciele istniejących domów. Program ten przewiduje także dotacje na inne urządzenia grzewcze, ale to właśnie na pompy ciepła składanych jest obecnie najwięcej wniosków (pod koniec 2022 roku było to już ponad 60 proc. aplikacji).

Ponadto dotacje na pompy ciepła mają zostać włączone do programu Mój Prąd, z którego w ostatniej edycji można było otrzymać dofinasowanie do montażu domowej instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej lub ciepła oraz domowego systemu zarządzania energią. NFOŚiGW zapowiedział, że w kolejnej edycji, w której nabór wniosków ma się rozpocząć w kwietniu, dofinansowanie będzie można otrzymać także na pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.