REKLAMA
 
REKLAMA

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu
Fot. Pixabay - Alexandra_Koch

Polski Alarm Smogowy (PAS) rusza z kolejną edycją kampanii „Ciepło od zaraz”! Ma ona pomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie w rozpoczynającym się sezonie grzewczym.

Kampania PAS „Ciepło od zaraz!” uczy, jak można obniżyć rachunki, korzystając z prostych i często niedrogich działań, które są osiągalne dla każdego właściciela mieszkania lub domu. Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, przekonuje, że w prosty sposób i – co ważne – bez ponoszenia dużych nakładów można obniżyć koszty ogrzewania co najmniej o 1/5.

Przygotowany przez PAS wspólnie z audytorami energetycznymi zestaw wskazówek, które w nadchodzącym sezonie grzewczym pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie domu niemal natychmiast, trafi do sołtysów, wójtów i burmistrzów, a dalej do osób, które zmagają się z wysokimi cenami energii.

REKLAMA

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Obecnie stanowią one jedno z najdroższych źródeł ogrzewania. Mieszkańcy, którzy nie wymienili jeszcze kopciuchów, a do tego mieszkają w słabo ocieplonych budynkach, są zatem szczególnie narażeni na wysokie koszty ogrzewania. Zanim gospodarstwa te skorzystają z dostępnych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i ocieplenie domu, mogą znacznie ograniczyć zużycie ciepła, korzystając ze wskazówek zawartych w materiałach.

Praktyczne sposoby obniżania kosztów ogrzewania

W kampanii „Ciepło od zaraz!” wykorzystano krótkie filmy edukacyjne, w których audytor energetyczny współpracujący z PAS, Tomasz Fiszer, dzieli się sprawdzonymi sposobami oszczędzania energii.

Okna

Przed zimą warto zwiększyć siłę docisku skrzydła okna do ramy. Do regulacji służy pokrętło znajdujące się na skrzydle okna. Prawidłowo wykonana regulacja docisku okien może dać 5 proc. oszczędności.

 

 

Warto także używać zasłon. W nocy zasłaniamy okna, aby ograniczyć wychładzanie. W dzień odsłaniamy zasłony, dzięki temu ciepło promieni słonecznych częściowo ogrzeje nasze pomieszczenia.

Znaczne oszczędności może przynieść nawet tak prosta czynność jak właściwe wietrzenie pomieszczeń – krótko, ale intensywnie zamiast uchylania okna na dłużej.

REKLAMA

Grzejniki

Żeby ciepło z grzejników nie wnikało w ścianę, warto za nimi zamontować specjalny ekran (zazwyczaj ze styropianu i folii aluminiowej). Grzejników nie należy zastawiać meblami. Montaż ekranów  za grzejnikiem czy odsłanianie grzejników na noc pozwoli o 6 proc. obniżyć koszty ogrzewania. Z kolei zamontowanie termostatów na grzejnikach da nawet 18 proc. oszczędności.

 

 

W instalacjach starego typu z czasem odkłada się szlam i osad, który zmniejsza wydajność – niekiedy nawet o 30 proc. Dlatego raz na kilka lat należy wykonać hydrauliczne płukanie instalacji. Niezależnie od wieku instalacji przed każdym sezonem grzewczym należy odpowietrzyć grzejniki.

Temperatura

Warto rozważyć zmniejszenie temperatury w domu w wybranych pomieszczeniach – jeden stopień mniej oznacza 8-10 proc. spadek zużycia energii. Optymalna temperatura w łazience to 23 st. C, w pokoju 19-20 st. C, a w sypialni nawet 18 st. C. Kiedy wyjeżdżamy, ustawmy w pomieszczeniach temperaturę 16–17 st. C.

Warto także zlokalizować nieszczelności, przez które ciepło ucieka (np. badaniem termowizyjnym) i je zlikwidować. Największe straty ciepła są zazwyczaj w obrębie parapetu okna, drzwi lub bramy garażowej. Wystarczy je uszczelnić lub docieplić, aby zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Dywan lub wykładzina na podłodze także sprawiają, że w pomieszczeniu jest nieco cieplej.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jeśli to wszystko wykonam to wyszło mi że będe jeszcze musiał sprzedawać ciepla tak dużo go bede miał 🙂

Tak jak w slynnym filmie 150 % strat ciepła jedyny wniosek jest oczywisty…. ps. Kolejny raz bądźcie spójni, piszecie 1 st. To 8-10% osczednosci a film ponizej ze 3-4 stopnie to 16 % oszczędności

No Ameryka. Im szczelniej i zimniej tym mniej energii. Brawo!!!

Dlaczego takie porady piszą ludzie którzy nie mają pojęcia o temacie? Mam wrażenie, że autor mieszka w bloku albo w nowym domu i nie ma pojęcia o ogrzewaniu w starym budynku, czy nawet życiu w starym budynku. Przede wszystkim każdy jeden nowoczesny sposób ogrzewania wymusza ogrzewanie przez całą dobę, mniejsze lub większe. Tymczasem w moim domu od 50 lat w dzień sie pali, późnym wieczorem wygasa w piecu, i rano jest po prostu zimno. Ale nic się nie spala przez pół dnia, żadne pompki nie przepompowują czynnika w czymkolwiek, żadne sterowniki nad niczym nie czuwają. I teraz w takim domu założyć choćby gaz, to będzie przez 12 godzin grzało do 16-17 stopni gdy nikogo nie ma w domu, po to tylko, żeby po południu zdążyło się cokolwiek nagrzać. Potężne oszczędności, kurtka pieczątka. Niech sobie ekolodzy wbiją do głowy, że tryb życia może zakładać zmienną temperaturę o nawet 10 stopni w ciągu doby.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA