Banki niezainteresowane programem Ryś
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył nabory dla banków i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska zainteresowanych udziałem w programie Ryś, którego celem jest dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych.
W wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych, do NFOŚiGW nie wpłynął wniosek od żadnego banku.
Natomiast w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do NFOŚiGW wpłynęły wnioski z 10 funduszy. Na razie NFOŚiGW nie informuje o podpisaniu umów i przyznaniu środków konkretnym WFOŚiGW.
Zgodnie z zasadami programu Ryś, dofinansowanie będzie można przeznaczyć, oprócz prac termomodernizacyjnych, także na instalację odnawialnych źródeł energii – pompy ciepła czy kolektorów słonecznych.
Bezpośrednimi beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły, związki wyznaniowe), posiadające prawo własności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Warunki dofinansowania przewidują udzielanie zarówno preferencyjnych pożyczek jak i dotacji. Pożyczka preferencyjna wraz z dotacją udzielana będzie łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Łączne koszty kredytu wyniosą do 4 proc. w pierwszym roku i do 2,5 proc. w kolejnych latach. Maksymalny okres kredytowania to 15 lat.
Maksymalna dotacja do prac remontowych ma wynieść 20 proc. lub 40 proc. dofinansowania – w przypadku źródeł OZE – 15 proc. po 2016 r.
Wobec pojawiających się ostatnio komunikatów z NFOŚiGW trzeba jednak liczyć się ze zmianą warunków programów priorytetowych NFOŚiGW, w tym programu Ryś. Nowy zarząd Funduszu sygnalizował bowiem zmianę swojej polityki dot. finansowania inwestycji, w tym ograniczenie możliwości uzyskania bezzwrotnych dotacji.
Obecnie programy związane z OZE i niską emisją – programy Prosument, Ryś, Kawka – są przejmowane przez nowo powstały Departament Energii i Innowacji, który realizuje zadania zlikwidowanych jednostek – Departamentu Ochrony Klimatu i Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej.
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Sławomir Kmiecik z biura prasowego NFOŚiGW, obecnie trwa również weryfikacja wszystkich programów priorytetowych, której celem jest „uspójnienie oferty finansowej i dostosowania jej do aktualnych potrzeb rynku”.
gramwzielone.pl