Czas zwrotu inwestycji w kolektory wg NFOŚiGW

Eksperci Funduszu odpowiadają na pytanie, jak szybko zwróci się inwestycja w kolektory słoneczne – bez i z 45-procentową dotacją w ramach programu dopłat, z którego będzie można skorzystać już w lipcu. {więcej}

Na ten temat pojawia się wiele często rozbieżnych informacji. Niemniej jednak jedno jest pewne. Na pytanie jak szybko zwróci się inwestycja w kolektory nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

Przy wyborze kolektorów stajemy przed dylematem: kupić kolektory tańsze czy droższe. Wybór tych pierwszych może oznaczać większe koszty eksploatacji, wybór tych drugich to natomiast często większe koszty zakupu, a mniejsze – eksploatacji.

REKLAMA

Ponadto, to jak szybko zwróci się zakup solarów zależy też od ilości wody, którą zużywamy. Oprócz tego, nie da się przecież dokładne przewidzieć daty zwrotu inwestycji w solary, gdyż w perspektywie dekady (a taką należy brać pod uwagę) ciężko przewidzieć, ile będziemy płacić za energię produkowaną z tradycyjnych źródeł za dziesięć lat.

Najważniejszym jednak czynnikiem, który decyduje o opłacalności takiej inwestycji, jest rodzaj instalacji grzewczej, którą mają zastąpić kolektory słoneczne.

O odpowiedź na pytanie jak szybko zwróci się zakup kolektorów w przypadku różnych typów ogrzewania, które zastąpiliśmy energią ze słońca, pokusił się ostatnio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta wprowadziła dopłaty do kolektorów, które mogą znacząco obniżyć koszt tego rodzaju inwestycji i skrócić czas jej zwrotu.

NFOŚiGW przeanalizował opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne na przykładzie testowych instalacji w Szczawnicy, Suchej Beskidzkiej, powiecie Suskim, a także w Łodzi.

W wyniku badań porównano czas zwrotu inwestycji w solary w przypadkach, gdy budynki, na których je zamontowano, były wcześniej ogrzewane za pomocą prądu, oleju opałowego, gazu i węgla.

Jak pokazały wyniki, inwestycja w solary zwróci się najszybciej, gdy zastąpią one ogrzewanie elektryczne. W przypadku 3-osobowego gospodarstwa domowego będzie to 10 lat, a po uwzględnieniu dotacji z NFOŚiGW można brać pod uwagę okres o 4 lata krótszy.

Gdy natomiast zastąpimy kolektorami ogrzewanie olejem opałowym, czas zwrotu takiej inwestycji wydłuży się do 18 lat, a w przypadku skorzystania z dotacji – do lat 10.

Najdłuższy czas zwrotu wystąpi w przypadku, gdy kolektory zastąpią ogrzewanie gazem i węglem – odpowiednio 26 i 36 lat, natomiast po otrzymaniu 45-procentowego dofinansowania z Funduszu – będzie to 13 lat w przypadku rezygnacji z ogrzewania gazowego i 20 lat – gdy energią słoneczną zastąpimy ogrzewanie węglowe.

O programie dotacji na zakup kolektorów słonecznych NFOŚiGW czytaj tutaj.

 

Okres zwrotu inwestycji (z uwzględnieniem lat i miesięcy)

 

 

 

Prąd

Olej opałowy

Gaz

Węgiel

 
 

Dom 3 osoby

Bez dotacji

10

18

26

36

 

Dotacja 45%

6

REKLAMA

10

13

20

 

Dom 5 osób

Bez dotacji

9;4

17

22

33

 

Dotacja 45%

5;2

10

11;10

19

 

Wspólnota mieszkaniowa

Bez dotacji

9

16

21

31

 

Dotacja 45%

5

9

11;1

17

 
   

Źródło: NFOŚiGW / www.nfosigw.gov.pl

 

 

Red. Gramwzielone.pl