Gmina Kartuzy ograniczy zużycie energii o 50 proc.

Gmina Kartuzy ograniczy zużycie energii o 50 proc.
tuchodi, flickr cc

Energooszczędne oświetlenie. Takie oszczędności miejscowości z gminy z woj. pomorskiego chcą wygenerować na wymianie ulicznego oświetlenia. Stare oprawy zostaną wymienione na nowoczesne oświetlenie LED oszczędniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Energa, której spółka Energa Oświetlenie zajmie się wymianą oświetlenia w gminie Kartuzy, informuje, że ponad dwa tysiące wysłużonych i energochłonnych lamp sodowych zastąpią energooszczędne oprawy oświetleniowe typu LED o mocach od 49 do 74W, co przełoży się na znaczne oszczędności dla miasta i realne korzyści dla środowiska naturalnego.

Koszty zużycia energii elektrycznej w gminie mają spaść o 50 procent, przez co miejscowości objęte modernizacją zaoszczędzą łącznie 625 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 510 ton/rok.

REKLAMA

Choć nowe punkty świetlne będą miały niższą moc znamionową, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegną znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED będą emitować światło o bardziej naturalnej barwie niż dotychczas emitowane przez lampy sodowe światło żółte. Dzięki temu poprawi się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpłynie również na bezpieczeństwo.

REKLAMA

Zakończenie prac zaplanowano na koniec września br.

Energa informuje, że w ostatnich latach jej spółka Energa Oświetlenie zrealizowała już kilka podobnych projektów przebudowy miejskiego oświetlenia ulicznego. W Bydgoszczy wymieniono aż 7300 opraw na LED, w wyniku czego koszty energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie miasta spadły o ponad 60 procent. Wartośćprac sięgnęła ponad 20 mln zł i był to drugi pod względem wielkości ogłoszony w Polsce przetarg na wymianę oświetlenia ulicznego w ramach programu Sowa realizowanego przez NFOŚiGW. 

W Koszalinie Energa Oświetlenie wymieniła 900 opraw na LED, dzięki czemu miasto oszczędza rocznie 600 MWh energii, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery o 550 ton w skali roku.

Z kolei w Hajnówce, poza wymianą 470 opraw na LED, działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia o nazwie CPAnet. 

red. gramwzielone.pl