Szwajcarzy dadzą dotacje na solary

Szwajcarzy dadzą dotacje na solary
heliostar

Jednymi z niewielu miejsc w Polsce, w których mieszkańców może ucieszyć wysoki kurs franka szwajcarskiego, jest {więcej}kilka małopolskich gmin, które otrzymają ze Szwajcarii prawie 14,5 mln franków na montaż solarów i pomp ciepła.

Projekt polegający na montażu solarów miał zostać zrealizowany już półtora roku temu, jednak umowę w tej sprawie podpisano ostatecznie w ubiegłym tygodniu. Procedura przyznania dotacji wymaga jeszcze podpisania odrębnej umowy pomiędzy liderem projektu – Gminą Niepołomice i przedstawicielami rządu RP.

W sumie mieszkańcy Niepołomic, Wieliczki i Kłaju otrzymają ok. 50 mln zł, co powino wystarczyć w sumie na montaż 2300 instalacji służących do ogrzewania za pomocą źródeł odnawialnych. Instalacje solarne i pompy ciepła pojawią się m.in. na basenach w Niepołomicach i Wieliczce.

REKLAMA

Gospodarstwa domowe, które wezmą udział w projekcie, będą musiały pokryć zaledwie 20 procent kosztów instalacji. 70% kosztów pokryją środki z dotacji, a 10% dołożą gminy.

REKLAMA

Projekt jest realizowany w ramach tzw. Programu Szwajcarskiego, a mieszkańcy małopolskich gmin mogą jeszcze składać aplikacje. W Niepołomicach do programu zgłosiło się już 1200 gospodarstw domowych i jest jeszcze 300 wolnych miejsc. W gminie Kłaj przyjęto 400 wniosków, a na liście potencjalnych beneficjentów są jeszcze wolne miejsca. Natomiast w gminie Wieliczka jest już komplet chętnych, jednak lokalne władze przyjmują jeszcze aplikacje.

Przetargi na zakup i wykonanie instalacji mają zostać ogłoszone w III kwartale 2011 r. Gmina Niepołomice chce je podzielić na trzy obszary. W pierwszym wybrana zostanie instytucja zarządzająca całym przedsięwzięciem. Drugi będzie dotyczył usług związanych z promocją i szkoleniami. W trzecim przetargu zostanie natomiast wyłoniony wykonawca.

Wyniki przetargów powinny być znane na początku przyszłego roku, a instalacja kolektorów i pomp ciepła ma się zacząć na przełomie I i II kwartału 2012 r.

red. gramwzielone.pl