NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację w Kolsku

NFOŚiGW dofinansuje termomodernizację w Kolsku
Foto. Som Energia Cooperativa, flickr cc

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 1,5 mln zł dotacji na przebudowę, termomodernizację oraz zmianę sposobu użytkowania budynku dawnej szkoły w Kolsku w województwie zachodniopomorskim. Po modernizacji budynek będzie pełnić funkcję domu pomocy społecznej.

Beneficjentem dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz został Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie, który będzie jednocześnie podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu.

Oprócz remontu, w tym rozbudowy i nadbudowy budynku, zostaną również przeprowadzone prace budowlane w zakresie fundamentów i stropów. Nastąpi też gruntowna modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także budowa kotłowni – kaskady kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy ok. 215 kW.

REKLAMA

Zamontowana zostanie m.in. gazowa instalacja centralnego ogrzewania – wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła na poziomie ok. 85 proc.

Budynek zostanie wyposażony w nową sieć elektryczną oraz teletechniczną, wraz z instalacją fotowoltaiczną o mocy 38,48 kWp, o łącznej powierzchni 213,1 m2, złożoną ze 148 modułów fotowoltaicznych.

Koszty całkowite przedsięwzięcia zamkną się w kwocie 5,49 mln zł. W skład tej sumy, poza dotacją otrzymaną z NFOŚiGW w wysokości 1,5 mln zł, wejdą środki własne beneficjenta (1,73 mln zł) oraz dodatkowo niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW (2,25 mln zł).

Prace zostaną sfinalizowane z końcem 2019 r., natomiast osiągniecie tzw. efektu ekologicznego spodziewane jest pod koniec 2021 r.

REKLAMA

Jak informuje NFOŚiGW, przewiduje się zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 275,38 GJ/rok, a także zmniejszenie emisji CO2 o 18,78 Mg/rok.

Dofinansowanie pochodzi z programu priorytetowego NFOŚiGW „Poprawa jakości powietrza”, część 5) „Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”.

Cel tego programu to poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji sięgającej maksymalnie 40 proc. kosztów kwalifikowanych i pożyczki – lub tylko samej pożyczki.

Pożyczka jest udzielana jako uzupełnienie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, po uwzględnieniu kwoty dotacji. Przy tym minimalny udział procentowy pożyczki w kosztach kwalifikowalnych przedsięwzięcia nie może być niższy niż udział procentowy dotacji.

W ostatnim naborze w ramach tego działania, prowadzonym do końca lutego br., na dofinansowanie przyznano 50 mln zł, z czego 20 mln zł w formie dotacji i 30 mln zł w formie finansowania zwrotnego.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.