Pierwszy w Polsce plus-energetyczny biurowiec

Pierwszy w Polsce plus-energetyczny biurowiec
Fot. GPP Business Park

W Katowicach otwarto pierwszy w Polsce biurowiec plus-energetyczny, który ma wytwarzać więcej energii cieplnej niż sam zużywa.

Biurowiec o powierzchni 7,5 tys. m2, na który składa się siedem naziemnych kondygnacji i jedna podziemna, został wyposażony w panele fotowoltaiczne pozwalające na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jak informuje deweloper, budynek jest plus-energetyczny w obszarze wentylacji, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że wyprodukuje więcej ciepła, dodatkowo w skojarzeniu z energią elektryczną, niż wynosi jego zapotrzebowanie na cele grzewcze w ujęciu rocznym.

REKLAMA

W tym celu w budynku wykorzystano pompy ciepła oraz urządzenie pracujące w trybie trigeneracji, a więc mogące jednocześnie wytwarzać energię elektryczną, ciepło oraz chłód. Zużycie energii ma optymalizować system BMS.

Inwestor zakłada, że dzięki zastosowaniu tych technologii koszty, jakie będą ponosić najemcy katowickiego biurowca, będą o połowę niższe od kosztów energii ponoszonych w tradycyjnych biurowcach.

REKLAMA

Cała inwestycja miała kosztować 44 mln zł. Jej generalnym wykonawcą była firma NCC Spec Bau.

To nie pierwszy energooszczędny biurowiec, który w Katowicach postawił deweloper GPP.

Pierwszy obiekt charakteryzujący się niższym zużyciem energii uruchomiono w ramach GPP Business Park w roku 2012. Wysoki standard energooszczędności w tym budynku potwierdza przyznany certyfikat BREEM.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.