W. Brytania: będą podwyżki cen energii, bez nich energetyka nie sfinansuje nowych inwestycji

W. Brytania: będą podwyżki cen energii, bez nich energetyka nie sfinansuje nowych inwestycji
Ivan Cabrera, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak wynika z raportu brytyjskiego National Audit Office (NAO), Brytyjczycy przez najbliższe 17 lat mogą spodziewać się wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Wymaga tego bowiem potrzeba sfinansowania inwestycji w brytyjskim sektorze energetycznym.
 
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ostatnio pięciu z sześciu największych sprzedawców energii na Wyspach zapowiedziało podniesienie cen prądu i gazu o 8-10%. Wyjątkiem był francuski EDF, który podniósł ceny energii elektrycznej o 4%.

REKLAMA

Działające w Wielkiej Brytanii koncerny energetyczne uzasadniają potrzebę podwyżek cen energii rosnącymi kosztami wynikającymi z realizacji unijnego pakietu klimatycznego. Tymczasem brytyjscy odbiorcy energii w kolejnych latach mogą się spodziewać kolejnych podwyżek, co umożliwi energetyce w Wielkiej Brytanii sfinansowanie nowych, niezbędnych inwestycji.
 
Zdaniem NAO – rządowej agencji podlegającej parlamentowi brytyjskiemu – w efekcie koniecznych podwyżek, wysokość rachunku za prąd do 2030 roku wzrośnie średnio w skali roku o 700 funtów. Jak wynika z informacji przedstawionych przez NAO, do 2030 r. wysokość inwestycji niezbędnych do zrealizowania w celu modernizacji i rozbudowy sieci energetycznej, gazowej i wodociągowej sięgnie w sumie 310 mld funtów, z czego 2/3 ma sfinansować sektor prywatny.
 
Podwyżki cen energii do 2020 r. zapowiada także branża energetyczna. Od 2004 roku wysokość taryfy za energię na Wyspach wzrosła już o 70%, a stowarzyszenie Energy UK prognozuje, że do końca obecnej dekady rachunki za energię na Wyspach wzrosną o 50%. 
gramwzielone.pl

REKLAMA