Japonia wprowadza dotacje na domowe magazyny energii

Japonia wprowadza dotacje na domowe magazyny energii
SolarWorld press

{więcej}Japonia jest drugim – po Niemczech – krajem na świecie, który będzie oferować swoim obywatelom dotacje na zakup systemów magazynujących energię produkowaną przez domowe instalacje fotowoltaiczne. 

Dzisiaj japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu ogłosiło uruchomienie programu dopłat do domowych magazynów energii. Jego budżet to 10 mld jenów. 

W ramach programu uruchomionego w Japonii mieszkańcy tego kraju, którzy zdecydują się na zakup zestawu baterii litowo-jonowych do domowych magazynów energii, będą mogli liczyć na pokrycie przez rząd 2/3 kosztów tego rodzaju inwestycji. 

REKLAMA
REKLAMA

Maksymalna wartość jednej dotacji w przypadku gospodarstw domowych może wynieść  1 mln jenów, a w przypadku firm – 100 mln jenów. Natomiast minimalna pojemność baterii instalowanych przy współfinansowaniu japońskiego rządu wynosi 1 kWh. 

Czytaj więcej o aktualnych trendach na japońskim rynku fotowoltaicznym w artykule: Nowe stawki dopłat do fotowoltaiki w Japonii.

Kolejnym krajem, który wprowadzi państwowe dopłaty do zakupu domowych magazynów energii, może być Polska dzięki uruchomieniu przez NFOŚiGW programu „Prosument”, który – oprócz dotacji i preferencyjnych pożyczek na domowe mikroinstalacje OZE – przewiduje również finansowanie współpracujących z nimi domowych magazynów energii. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Prosument: stawki dotacji na poszczególne rodzaje mikroinstlacji.

gramwzielone.pl