Węgierski rynek PV rośnie szybciej od polskiego

Węgierski rynek PV rośnie szybciej od polskiego
Fot. MVW

W ubiegłym roku Węgrzy zainstalowali rekordową ilość systemów fotowoltaicznych. To zasługa głównie projektów realizowanych jeszcze w ramach wygaszanego systemu taryf gwarantowanych, jednak niezłym wynikiem może się pochwalić również segment mniejszych instalacji rozliczanych w ramach net-meteringu.

Jak wynika z danych węgierskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej, na które powołuje się „PV Magazine”, w ubiegłym roku na Węgrzech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 410 MW, z czego 320 MW zrealizowano w ramach wygaszanego systemu taryf gwarantowanych (w tym około 267 MW w przedziale 50-500 kW).

Prawo do objęcia taryfami gwarantowanymi mają inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty fotowoltaiczne do końca 2016 r. Łączna moc zgłoszonych inwestycji sięga około 2 GW, a węgierski rząd miał po raz kolejny wydłużyć termin uruchomienia produkcji energii z tych projektów, tym razem do 2021 r.

REKLAMA

Taryfy gwarantowane na Węgrzech, w wysokości około 0,3-0,4 PLN/kWh, przysługują na okres 12-15 lat.

Ponadto w ubiegłym roku Węgrzy mieli zrealizować systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 90 MW w segmencie mniejszych instalacji o jednostkowej mocy do 50 kW objętych rozliczeniami w ramach net-meteringu.

Dla tej grupy instalacji węgierski rząd oferuje system pożyczek z zerowym oprocentowaniem. Budżet programu pożyczek ustalono na 350 mln euro, a jego realizację przewidziano do roku 2022. 

Łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych na koniec ubiegłego roku wzrósł na Węgrzech do poziomu ponad 700 MW, czyli wyższego od łącznej mocy elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju.

Na ten rok Węgrzy planują ponadto uruchomienie pierwszej aukcji, która obejmie również projekty fotowoltaiczne.

Węgierskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej szacuje, że w najbliższych latach na Węgrzech będą powstawać systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy po około 400-600 MW, w większości realizowane jeszcze w systemie taryf gwarantowanych.

W ubiegłym miesiącu największy węgierski koncern energetyczny poinformował o uruchomieniu największej elektrowni fotowoltaicznej na Węgrzech, która powstała na terenie 51 hektarów w sąsiedztwie węgierskiej elektrowni jądrowej w Paks i na którą składa się ponad 74 tys. polikrystalicznych modułów PV.

REKLAMA

Instalacja o mocy 20,6 MW jest nieznacznie większa od dotychczas największej elektrowni fotowoltaicznej na Węgrzech, która znajduje się w pobliżu miasta Felsőzsolca.

Inwestycja kosztowała niecałe 9 mld HUF, czyli niemal 120 mln zł, i została sfinansowana w 65-procentach ze środków własnych MVM, a w 35-procentach z unijnej dotacji.

Celem MWM jest budowa największego portfela elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech. Plan to postawienie 110 elektrowni PV, których całkowita moc przekroczy 100 MW i które mają produkować w skali roku średnio ponad 110 GWh energii elektrycznej, co odpowiada redukcji emisji CO2 o ponad 100 tys. ton rocznie.

W fotowoltaikę inwestuje też węgierski państwowy potentat paliwowy MOL, który w ubiegłym roku ogłosił budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy 18,38 MWp, które miały zostać włączone do wewnętrznych sieci dystrybucyjnych przemysłowej infrastruktury paliwowego potentata.

Udział odnawialnych źródeł energii w węgierskim miksie energii konsumowanej w elektroenergetyce, cieple i transporcie w 2017 r. wyniósł 13,3 proc., przekraczając o 0,3 pkt proc. krajowy cel OZE na rok 2020, do którego osiągnięcia Budapeszt zobowiązał się na forum Unii Europejskiej.

Niedawno węgierski rząd sygnalizował przygotowanie planu zakładającego wyjście Węgier z produkcji energii z węgla, co mogłoby nastąpić do roku 2030.

W 2016 r. udział węgla w produkcji energii na Węgrzech wynosił 18 proc., za co niemal w całości odpowiadała elektrownia węglowa o mocy 950 MW znajdująca się regionie Matra, która wówczas odpowiadała jednocześnie za około 14 proc. węgierskich emisji CO2 i za połowę emisji z węgierskiej energetyki.

Resztę węgierskiego miksu energetycznego uzupełniają – w połowie energetyka jądrowa, w 1/5 energetyka gazowa, a pozostały udział ma OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o