Pierwsza taka inwestycja Facebooka w OZE

Facebook do tej pory wspierał rozwój energetyki odnawialnej, podpisując wieloletnie umowy na odbiór zielonej energii i w ten sposób przybliżając się do celu, jakim jest całkowite pokrycie swojej konsumpcji energii z OZE. Teraz, po raz pierwszy, Facebook staje się bezpośrednim inwestorem i to od razu w projekcie jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w USA.
Internetowy gigant już od dłuższego czasu kupuje energię odnawialną, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na energię – generowane zwłaszcza przez energochłonne serwery. Cel Facebooka – podobnie jak innych technologicznych potentatów takich jak Google, Apple czy Amazon – to przejście na 100 proc. zielonej energii.
Do tej pory Facebook realizował ten cel, podpisując kolejne umowy na zakup energii odnawialnej.
Tylko w ostatnich dniach podpisał taką umowę na energię, którą będzie produkować mająca powstać w Utah farma fotowoltaiczna o mocy 122 MW. Zabezpieczenie umów na sprzedaż energii przez inwestora – amerykańskiego dewelopera i producenta modułów fotowoltaicznych First Solar – umożliwi pozyskanie finansowania i uruchomienie budowy, co ma nastąpić pod koniec tego roku.
Farma fotowoltaiczna stanie obok już istniejącej farmy PV o mocy 58 MW, którą również postawił First Solar i z której energię także kupuje Facebook.
Firma Marka Zuckenberga podpisuje umowy na zakup energii z fotowoltaiki od roku 2017. Umowy PPA podpisane przez Facebooka przyczyniły się do uruchomienia inwestycji w PV w Nowym Meksyku, Virginii, Alabamie, Georgii, ale także w Singapurze.
Teraz Facebook wchodzi w nową rolę na rynku energetyki odnawialnej, obejmując – pierwszy raz w swojej historii – bezpośrednie udziały w inwestycji fotowoltaicznej – i to od razu w projekcie, którego efektem będzie budowa jednej z największych farm PV w USA.
Chodzi o farmę fotowoltaiczną o nazwie Prospero Solar, która powstaje już w Teksasie i docelowo ma osiągnąć moc aż 379 MW. Wiadomo, że cała inwestycja ma kosztować 416 mln dolarów.
Uruchomienie farmy fotowoltaicznej Prospero Solar ma nastąpić w przyszłym roku i złożą się na nią moduły fotowoltaiczne First Solar, falowniki TMEIC oraz systemy nadążne NEXTracker.
Energia będzie sprzedawana m.in. na podstawie podpisanej już na 12 lat umowy PPA amerykańskiemu oddziałowi koncernu paliwowego Shell.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.