EuPD: niemiecki rynek domowych magazynów na energię wzrośnie 20-krotnie do 2018 r.

EuPD: niemiecki rynek domowych magazynów na energię wzrośnie 20-krotnie do 2018 r.
Yingli Green press

{więcej}Firma konsultingowa EuPD Research szacuje, że w ciągu najbliższych 4 lat rynek systemów magazynowania energii współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi wzrośnie 20-krotnie. 

EuPD podaje, że w 2013 r. w Niemczech sprzedano ok. 6 tys. systemów magazynowania energii z PV, podczas gdy w 2018 r. może to być ponad 100 tys.

Optymistyczne prognozy dotyczące domowych magazynów energii kreśli też niemiecka federalna agencja promocji handlu zagranicznego i inwestycji (German Trade & Invest – GTAI). – Baterie to kolejna, logiczna inwestycja dla właścicieli instalacji solarnych – komentuje Tobias Rothacher z GTAI i dodaje – Większość systemów fotowoltaicznych będzie nadal produkować energię – nawet po wygaśnięciu 20-letniego okresu dopłat w postaci taryf gwarantowanych. Po wygaśnięciu dopłat właściciel systemu PV może zdecydować czy będzie marnować produkowaną przez siebie energię czy raczej wykorzystać ją do konsumpcji własnej dzięki wykorzystaniu systemu magazynowania energii. Wierzymy, że wybierze to drugie rozwiązanie – przekonuje przedstawiciel GTAI. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje GTAI, w Niemczech działa już ponad 1,4 mln systemów fotowoltaicznych, z czego 1 mln znajduje się na prywatnych budynkach. Wykorzystanie baterii pozwoli właścicielom tych instalacji na konsumowanie produkowanej przez siebie energii w pochmurne dni czy w godzinach wieczornych. GTAI dodaje, że wygasanie taryf gwarantowanych oznacza, że produkcja energii na własne potrzeby powinna stać się w Niemczech „ekonomiczną koniecznością”.

Niemcy to obecnie największy na świecie rynek domowych magazynów na energię. Jego rozwojowi sprzyja fakt, że w ostatnich latach produkcja energii z rozpowszechnionych w tym kraju domowych systemów fotowoltaicznych stała się korzystna wobec wysokich cen energii kupowanej od operatorów. Dodatkowym bodźcem do rozwoju rynku magazynów na energię za naszą zachodnią granicą stał się uruchomiony w zeszłym roku federalny program dopłat do zakupu domowych magazynów na energię. 

gramwzielone.pl