Orsted zbuduje elektrownię PV na dwustronnych modułach wraz z magazynem energii

Orsted zbuduje elektrownię PV na dwustronnych modułach wraz z magazynem energii
Orsted

Duński koncern energetyczny nie zwalnia z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Tym razem nie chodzi jednak o kolejną farmę wiatrową na morzu, ale o elektrownię fotowoltaiczną współpracującą z magazynem energii. Duńczycy postawią od razu panele o łącznej mocy 460 MW.

Pierwszą inwestycję w fotowoltaikę współpracującą z bateryjnym magazynem energii duński koncern energetyczny zrealizuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie do tej pory jego aktywność skupiała się na przygotowaniu projektów wielkich farm wiatrowych na morzu.

Moc farmy fotowoltaicznej, która powstanie w zachodnim Teksasie, wyniesie aż 420 MW(AC), a moc bateryjnego magazynu energii – możliwa do oddawania w czasie 1 godziny – sięgnie 40 MW(AC). Instalacje powstaną na terenie, na którym dodatkowo jest wydobywana ropa i gaz.

REKLAMA

Dwustronne moduły fotowoltaiczne w ilości około 1,3 mln sztuk dla projektu określanego jako Permian Energy Centre dostarczą chińscy producenci Jinko Solar oraz JA Solar.

Duńska firma dołączy tym samym do deweloperów farm fotowoltaicznych, którzy w swoich ogromnych projektach zaczynają stawiać na dwustronne moduły PV. 

Import tego rodzaju chińskich modułów w USA był wcześniej wyłączony spod wysokich, karnych ceł, które nałożyła w ubiegłym roku administracja Donalda Trumpa, jednak w ostatnich tygodniach amerykański rząd zdecydował o objęciu cłami również takich modułów. 

Na razie cła na import chińskich, dwustronnych modułów PV do USA nie zaczną jednak obowiązywać, co jest zasługą skargi wniesionej przez amerykańskiego dewelopera Invenergy, który wskazał, że wprowadzenia dodatkowych ceł na moduły dwustronne nie poprzedziły wymagane konsultacje. 

Duńczycy podkreślają, że po zrealizowaniu ogromnej inwestycji w Teksasie będą pierwszym koncernem energetycznym na rynku amerykańskim, który posiada fotowoltaikę, magazyny energii oraz lądowe i morskie wiatraki.

REKLAMA

Do tej pory Orsted uruchomił w USA lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy około 1 GW i jest w trakcie konstrukcji kolejnych wiatraków na lądzie o mocy około 670 MW. Ponadto duńska firma realizuje ogromne projekty morskich farm wiatrowych, które mają powstać na zachodnim wybrzeżu USA.

Dla duńskiego koncernu, który jest globalnym liderem jeśli chodzi o budowę farm wiatrowych na morzu, projekt Permian Energy Centre będzie pierwszą dużą inwestycją w fotowoltaikę.

Duńczycy mają już natomiast na koncie uruchomienie dużego bateryjnego magazynu energii.

Na początku tego roku zbudowali w Wielkiej Brytanii swój największy bateryjny magazyn energii, którego zadaniem będzie stabilizowanie pracy lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Instalacja o mocy 20 MW, na którą składają się baterie ulokowane w trzech kontenerach, znajduje się w Liverpoolu.

Bateryjne kontenery wraz z transformatorem w ramach projektu określanego przez Orsted od nazwy lokalizacji jako Carnegie Road dostarczyła specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu bateryjnego magazynowania energii amerykańska firma NEC.

W ubiegłym roku brytyjski oddział Orsted uruchomił mniejszy magazyn energii o moc 2 MW, którego zadaniem jest stabilizowanie pracy morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, poprzez reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi tzw. frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.