Energa przejmuje projekt fotowoltaiczny na 8 MW
Spółka Energa OZE podpisała umowę przedwstępną na przejęcie spółki PV Wielbark sp. z o. o., będącej właścicielem budowanej obecnie farmy fotowoltaicznej w Borkach Wielbarskich, której moc wyniesie 8 MW.
Wczoraj Energa OZE podpisała umowę przedwstępną na zakup 100 proc. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością PV Wielbark, do której należy obecnie realizowana inwestycja budowy nowej farmy fotowoltaicznej w Borkach Wielbarskich w województwie warmińsko-mazurskim.
Strony podpisały także porozumienie w sprawie współpracy przy ewentualnej akwizycji kolejnych instalacji fotowoltaicznych.
Na inwestycję złoży się ponad 24 tys. paneli fotowoltaicznych usytuowanych na powierzchni ponad 15 hektarów. Szacowana roczna produkcja energii w pierwszym roku wyniesie ponad 8 tys. MWh.
W ubiegłym miesiącu Energa informowała, że przystępuje do realizacji jednego z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce, określanego jako PV Gryf.
Ta farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w niedalekiej odległości od budowanej obecnie przez Energę farmy wiatrowej o mocy 31 MW, powstającej w gminie Przykona w powiecie tureckim. Łączna moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej PV Gryf wyniesie 19,83 MW i złoży się na nią w sumie 69 588 paneli PV.
Podobnie jak farma wiatrowa, panele fotowoltaiczne w całości będą znajdować się na terenie zrekultywowanego wyrobiska po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, eksploatowanego w latach 90.
Projekt uzyskał warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a przed tygodniem zostało wydane pozwolenie na budowę.
Obecnie trwają prace projektowe nad wyprowadzeniem mocy. Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę linii SN, co ma nastąpić w drugim kwartale 2020 r.
Fazę projektową inwestycji spółka Energa OZE zleciła do realizacji podmiotowi z Grupy Energa – spółce Energa Invest.
Energa OZE złożyła ponadto wniosek o prekwalifikację do udziału tego projektu w tegorocznej aukcji.
Koncern jest właścicielem odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 444 MW, w czym największy udział ma elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW. Poza tą elektrownią Energa posiada też 45 mniejszych hydroelektrowni.
Energa eksploatuje już dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Druga elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,63 MW znajduje się w Gdańsku. Obie inwestycje zrealizowano jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, który wygaszono dla nowych inwestycji w połowie 2016 r.
Energa OZE rozpoczęła też realizację największego w Polsce bateryjnego magazynu energii, który powstaje przy farmie wiatrowej Bystra. Realizowany we współpracy z PSE i partnerami z Japonii magazyn będzie się składał z dwóch zespołów baterii-litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.