Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CIS

Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CIS
Avancis press

{więcej}Japoński instytut badawczy Atsugi Research Center poinformował o odnotowaniu rekordowej sprawności ogniwa cienkowarstwowego w technologii CIS, które dostarczył japoński producent Solar Frontier. 

Sprawność cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego CIS zbadanego przez japoński instytut wyniosła 20,9%. Wcześniejszy, rekordowy wynik odnotowany na próbce ogniwa PV dostarczonego przez Solar Frontier wyniósł 19,7%. 

Japońska firma Solar Frontier należy do notowanego na tokijskiej giełdzie konceru Showa Shell Sekiyu. Jej siedziba mieści się w Tokio, a główny zakład produkcyjny – w japońskim mieście Miyazaki. Oprócz Japonii Solar Frontier posiada oddziały także w Europie, USA i na Bliskim Wschodzie.

REKLAMA
REKLAMA

Solar Frontier rozpoczął prace nad rozwojem CIS w 1993 r. i do tej pory działalność firmy skupia się wyłącznie na tej technologii, a seryjnie produkowane moduły Solar Frontier osiągają obecnie sprawność na poziomie od 12,2% do 13,8%. 

W lutym br. Amerykański National Renewable Energy Laboratory (NREL) potwierdził sprawność ogniwa cienkowarstwowego CIS w większym rozmiarze 30×30 cm2 na poziomie 16,6%. Ogniwo zostało dostarczone przez niemiecką firmę Avancis należącą do koncernu Saint Gobain. 

gramwzielone.pl