Berlin zainwestuje 15 mln euro w Maroko

Berlin zainwestuje 15 mln euro w Maroko
Siemens press

Po okresie destabilizacji w rejonie Afryki Północnej, za sprawą niemieckiego rządu odżywa idea Desertec – futurystycznego projektu gigantycznych elektrowni słonecznych na Saharze.

Rząd w Berlinie za pośrednictwem niemieckiego Ministerstwa Środowiska zainwestuje 15 mln euro w projekt budowy pierwszej marokańskiej elektrowni słonecznej typu CSP (Concentrated Solar Power).

REKLAMA

Moc elektrowni zlokalizowanej koło marokańskiego miasta Ourazazete ma wynieść 160 MW, a dzięki specjalnemu systemowi przechowywania energii termalnej, turbiny napędzane parą ogrzaną energią słoneczną będą mogły produkować energię elektryczną nawet 3 godziny po zmroku.

REKLAMA

Do roku 2020 w Maroko ma działać 2 GW farm słonecznych, a udział energii odnawialnej w konsumpcji energii w tym kraju ma wynieść do tego czasu 28%.

Obszar Afryki Północnej od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem niemieckich firm, nie tylko z branży energii odnawialnej, które przy wsparciu niemieckiego rządu i niemieckich banków planują realizację projektu Desertec – gigantycznego kompleksu farm słonecznych na Saharze, które mogłyby produkować prąd dla Starego Kontynentu. Zobacz film o projekcie Desertec na Gramwzielone.pl: Desertec, czyli prąd z Sahary dla Europy.