Szkoci zwiększają dominację na polskim rynku naziemnej fotowoltaiki

Szkoci zwiększają dominację na polskim rynku naziemnej fotowoltaiki
Green Genius

Po ogłoszonej wcześniej w tym miesiącu największej transakcji przejęcia farm fotowoltaicznych na polskim rynku, tym razem szkocki fundusz inwestycyjny Aberdeen Standard Investments zawarł umowę zakupu kolejnego dużego portfela farm PV, który był dotąd rozwijany przez firmę Green Genius.

Fundusz Aberdeen Standard Investments (ASI) oraz deweloper Green Genius, będący częścią litewskiego Modus Group, sfinalizowały transakcję, w ramach której ASI nabędzie 100 proc. udziałów w portfelu naziemnych farm fotowoltaicznych zrealizowanych „pod klucz”. Strony nie ujawniły wartości transakcji.

Portfel, który przejmie szkocki fundusz, obejmuje 41 projektów o całkowitej mocy 40,4 MW zlokalizowanych głównie na zachodzie i północnym-zachodzie Polski. Wszystkie projekty posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Transakcja została zrealizowana przez należący do ASI fundusz SL Capital Infrastructure II, który skupia się na inwestowaniu w aktywa infrastrukturalne w Europie i znajduje się w posiadaniu dwunastu innych projektów, wliczając w to działalność w zakresie dystrybucji gazu w Finlandii, portfolio elektrowni wodnych w Norwegii, aktywa taboru kolejowego w Wielkiej Brytanii, udział w morskim gazociągu przesyłowym w Holandii, udziały w dwóch sieciach ciepłowniczych w Finlandii oraz magazynach węglowodorów w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Green Genius jest częścią litewskiego koncernu Modus Group. W zeszłym roku inwestycje Green Genius osiągnęły wartość 136 mln euro. W porównaniu do 2018 r. wartość inwestycji tego dewelopera wzosła o 170 proc.

To nie pierwsza transakcja sprzedaży farm fotowoltaicznych w Polsce zawarta między litewskim deweloperem i szkockim funduszem.

W lipcu 2019 r. Aberdeen Standard Investments kupił od Green Genius portfel farm fotowoltaicznych o mocy 45,4 MW. Dla ASI była to pierwsza inwestycja w sektorze energii odnawialnej w Polsce.

Green Genius zapowiada już budowę kolejnego portfela farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

Polska pozostaje naszym kluczowym rynkiem, gdzie właśnie rozpoczęliśmy budowę trzeciego portfela farm fotowoltaicznych. Jesteśmy również w trakcie nabywania projektów dla czwartego portfolio i szykujemy się do nadchodzącej aukcji OZE – komentuje Ruslan Sklepovič, drektor generalny Green Genius.

Po zrealizowaniu trzeciego portfela łączna moc projektów wykonanych przez Green Genius w Polsce ma osiągnąć prawie 130 MW. Rocznie będą one wytwarzać ponad 136 GWh zielonej energii.

Z kolei Aberdeen Standard Investments umacnia się na pozycji lidera polskiego rynku fotowoltaicznego pod względem posiadanych w naszym kraju mocy w naziemnych farmach PV.

REKLAMA

– Koncentrujemy się przede wszystkim na projektach spełniających nasze rygorystyczne kryteria środowiskowe, społeczne i zarządcze, których doskonałym przykładem jest portfolio farm fotowoltaicznych w Polsce – komentuje Dominic Helmsley z Aberdeen Standard Investments.

Wcześniej w tym miesiącu sprzedaż szkockiemu funduszowi realizowanych w formule „pod klucz” farm fotowoltaicznych o mocy aż 122 MWp ogłosił krajowy deweloper R.Power.

W wyniku dwóch wcześniejszych transakcji z R.Power Szkoci stali się właścicielami farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MWp.

Wcześniej Aberdeen Standard Investments przejął w naszym kraju zrealizowane również w systemie aukcyjnym 43 projekty fotowoltaiczne o mocy 42,37 MW od dewelopera Sun Investment Group.

Szkoci kupili też farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW zrealizowane w Polsce przez firmę ReneSola.

Z informacji zebranych przez Gramwzielone.pl wynika, że wraz z projektami przejętymi teraz od Green Genius, Aberdeen Standard Investments zbudował już w naszym kraju portfel farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 351,17 MW.

To około 17 proc. całkowitego potencjału fotowoltaiki zainstalowanej dotąd w Polsce, który wynosi obecnie około 2 GW.

Moc każdego projektu nie przekracza 1 MW i każdy ma 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym po cenach zaoferowanych w dotychczasowych aukcjach, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Ostatnio szkocki fundusz refinansował część z przejętych w naszym kraju farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 54,8 MW. Kredyty przyznało konsorcjum banków z udziałem Erste Group Bank AG oraz ING Bank Śląski S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.