Austria podwoi budżet dopłat do domowych instalacji PV

Austria podwoi budżet dopłat do domowych instalacji PV
Bisol

Austriacki rząd decyduje się na zwiększenie budżetu programu wspierającego inwestycje w domowe instalacje fotowoltaiczne.

W wyniku decyzji austriackich władz, środki w ramach rządowego systemu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych zostaną zwiększone do 10 mln euro.

Jak podaje PV Magazine, austriaccy prosumenci w efekcie wprowadzanych zmian będą mogli liczyć na dopłaty w wysokości do 250 euro na kW w przypadku instalacji systemów fotowoltaicznych, które zostaną podłączone do sieci. Przewidziano również dopłatę w wysokości do 350 euro/kW w przypadku systemów typu off-grid.

REKLAMA

Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznych, których montaż zostanie objęty systemem dopłat, wynosi 5 kW.

Na koniec 2018 roku zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Austrii sięgała 1431 MW.

REKLAMA

Cel austriackiego rządu to przejście na produkcję energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych już do 2030 roku.

Przed kilkoma tygodniami Austriacy wyłączyli swoją ostatnią elektrociepłownię na węgiel. W kwietniu działalność zakończyła należąca do koncernu energetycznego Verbund elektrociepłownia w Mellach w regionie Styrii, która przez 34 lata zaopatrywała w ciepło sieciowe jedno z największych austriackich miast – Graz. Jej moc wynosiła 225 MWe oraz 230 MWt.

Według ostatnich danych unijnej agencji statystycznej Eurostat udział OZE w miksie energii konsumowanej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie wynosił w Austrii 33,4 proc., czyli niewiele poniżej celu wyznaczonego dla tego kraju na rok 2020 na poziomie 34 proc. 

Udział zielonej energii wyłącznie w austriackim miksie konsumpcji energii elektrycznej w ostatnich latach wynosił już ponad 70 proc. Ponad połowę zielonej energii Austriacy wytwarzają w elektrowniach wodnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.