Pod Rzeszowem ruszy produkcja fotowoltaicznych szyb. 300 euro za m2

Pod Rzeszowem ruszy produkcja fotowoltaicznych szyb. 300 euro za m2
ML System

Polski producent rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami wystartuje z produkcją szyb fotowoltaicznych z powłoką kwantową. ML System ogłosił to w opublikowanej właśnie strategii rozwoju na lata 2020-2024. Jakie plany ma jeszcze spółka z Podkarpacia?

Jak informuje ML System, w związku z obserwowanym silnym popytem rynkowym na moduły o nowych atrybutach oraz szerokim zainteresowaniem szybami opartymi o technologię kropek kwantowych, obserwowanym już na etapie sprzedaży pilotażowej, celem spółki ma być koncentracja na rozwoju projektów bazujących na powłokach kwantowych.

W pierwszej połowie 2021 r. ML System planuje wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass, czyli transparentną szybę zespoloną, generującą energię elektryczną, powstałą dzięki inwestycji o wartości 45 mln zł.

REKLAMA

W ubiegłym roku spółka zakończyła budowę nowej hali produkcyjnej oraz zakontraktowana została linia produkcyjna do wytwarzania modułów fotowoltaicznych Quantum Glass.

Zgodnie z założeniami spółki, osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych szacowanych na poziomie do 5 tys. m2 miesięcznie jest planowane na koniec 2021 r.

Spółka podaje już nawet szacowaną cenę szyb z powłoką kwantową Quantum Glass, która ma wynosić około 300 euro na metr kwadratowy.

W 2022 r. spółka planuje uruchomić produkcję szyb 2D Glass z mocami produkcyjnymi na poziomie do 5 tys. m2 w skali miesiąca.

Z uwagi na brak aktywnej funkcji generacji prądu, oczekiwana i szacowana przez zarząd spółki cena 2D Glass będzie niższa niż Quantum Glass i może wynieść ok. 120 – 150 EUR za m2.

W 2023 roku ML System ma rozpocząć produkcję szyb Active Glass z mocami produkcyjnymi do 10 tys. m2 miesięcznie.

Cechą wyróżniającą produkt Active Glass będzie m.in. rozmiar produktu wynoszący około 2 m x 4 m w porównaniu do wymiaru Quantum Glass ok. 1,2 m x 2 m, a także wyższe parametry transmisji i energetyczne: Lt=80 proc., G=0,22, Ug<0,4.

Cechami odróżniającymi ten produkt od Quantum Glass będzie także funkcja przeciwpożarowa oraz możliwość gięcia. Jak podkreśla spółka, te cechy są szczególnie pożądane w obiektach architektonicznych. Na razie spółka nie podaje szacowanej ceny tego produktu.

W rezultacie opisanych projektów na koniec 2023 r. ML System ma osiągnąć łączną zdolność produkcyjną szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej w wysokości do 20 tys. m2 miesięcznie.

Firma kierowana przez Dawida Cyconia planuje ponadto dalszy rozwój sprzedaży, w tym eksportu, w zakresie dotychczas prowadzonej działalności, czyli sprzedaż rozwiązań z zakresu systemów fotowoltaicznych zintegrowanych bezpośrednio z budynkiem (BIPV) oraz klasycznych modułów PV wykorzystywanych w instalacjach fotowoltaicznych mocowanych na dachu lub gruncie.

REKLAMA

ML System w najbliższych latach ma prowadzić także inne projekty badawcze, w tym QDrive – projekt zmierzający do wdrożenia do masowej produkcji giętych fotowoltaicznych szyb samochodowych wykorzystujących technologię kwantową. Projekt będzie realizowany wspólnie z Pilkington Automotive Poland i ma być częściowo sfinansowany dotacją.

Spółka ma rozwijać ponadto fotowoltaiczne ogniwo tandemowe wysokiej sprawności, zakładające połączenie technologii kwantowej z krzemem. Rezultatem badań ma być ogniwo PV łączące zalety zastosowania krzemu (wysoka sprawność w świetle widzialnym) i kropki kwantowej (wysoka sprawność w zakresie UV – VIS). Projekt otrzymał już grant z Unii Europejskiej.

ML System ma także pracować nad komplementarnymi produktami opartymi o technologię kwantową i połączeniem różnych funkcji szyb w ramach jednego produktu – szyby grzewczej z kropką kwantową i zmienną transparentnością.

W latach 2020–2024 ML System planuje przeznaczyć na inwestycje około 159–216 mln zł, z czego ok. 90–147 mln zł na rozwój projektu Active Glass, 26 mln zł na rozwój projektu 2D Glass, 18 mln zł na dokończenie projektu Quantum Glass oraz 25 mln zł na infrastrukturę magazynowo-logistyczną. Te kwoty nie obejmują inwestycji w zakresie projektów B+R.

Zarząd ML System przewiduje, że wydatki inwestycyjne zostaną sfinansowane ze środków własnych, z otrzymanych i planowanych grantów oraz za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych.

Dodatkowo spółka zamierza wyemitować do 1,5 mln akcji, stanowiących do 21 proc. w podwyższonym kapitale zakładowym. Zarząd oczekuje, że pozyska z emisji akcji docelowo ok. 133 mln zł, które zostaną przeznaczone głównie na finansowanie projektu Active Glass.

Emisja akcji zostanie przeprowadzona w dwóch etapach: emisji publicznej w trybie bezprospektowym do 730 tys. akcji oraz emisji publicznej w trybie prospektowym do 770 tys. akcji.

W wyniku realizacji założeń strategii ML System oczekuje osiągnięcia w 2024 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 400 mln zł oraz dalszej poprawy rentowności.

Spółka jest właścicielem zakładu produkcyjnego w Zaczerniu koło Rzeszowa, z 4 liniami produkcyjnymi oraz własnym centrum badawczo-rozwojowym o łącznej powierzchni 14,4 tys. m2 , z czego 11,3 tys. m2 to powierzchnia produkcyjno-magazynowa.

Obecnie Grupa zatrudnia 204 pracowników, z czego 28 w ramach działu badawczo-rozwojowego, 110 pracowników w ramach działu produkcyjnego oraz 66 pracowników w dziale handlowym i administracyjnym.

Pracownikami ML System są przede wszystkim absolwenci uczelni technicznych w kraju i za granicą, będący specjalistami z zakresu automatyki, inżynierii materiałowej, fizyki, fizyki kwantowej, elektroniki, optoelektroniki, informatyki i chemii

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.