Energia słoneczna nie naładuje telefonu komórkowego

Energia słoneczna nie naładuje telefonu komórkowego
David THIBAULT, flickr cc-by-2.0

Nokia zrezygnowała z zastosowania wbudowanych w telefony komórkowe ogniw fotowoltaicznych. {więcej}

Fiński potentat w branży elektronicznej zrezygnował z rozwijania projektu o nazwie Lokki, w ramach którego badano możliwość wykorzystania energii słonecznej do zasilania telefonów komórkowych.

Co prawda inżynierom Nokki udało się się dojść do etapu, w którym wbudowana w telefon płytka fotowoltaiczna zasilała jego pracę w stosunkowo długim okresie, jednak ilość energii, którą mogłyby dostarczyć ogniwa nie dawała gwarancji, że wystarczyłoby jej podczas wzmożonej pracy telefonu – np. podczas rozmów.

REKLAMA
REKLAMA

Dodatkową barierą w możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych w telefonach komórkowych jest fakt, że miejsce przechowywania telefonu z reguły nie zapewnia dostępu do niego promieni słonecznych, które ładowałyby baterię.

Ponadto, problemem w zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych w telefonach komórkowych jest ich koszt, który znacząco zwiększałby także cenę telefonu zaopatrzonego w panel PV.

Wcześniej badania nad wykorzystaniem energii słonecznej do ładowania telefonów komórkowych prowadziły też m.in. Samsung i LG – jednak podobnie jak w przypadku Nokii – zakończyły się one niepowodzeniem.