Recykling paneli fotowoltaicznych o 35 proc. w górę

Recykling paneli fotowoltaicznych o 35 proc. w górę
PV Cycle

Europejska inicjatywa PV Cycle, której celem jest recykling zużytych modułów fotowoltaicznych, w ubiegłym roku odnotowała przetworzenie ponad 11,5 tys. ton modułów, w tym pochodzących z Polski, i był to najlepszy rok pod tym względem w ciągu 9 lat działalności tej organizacji.

Unijna dyrektywa WEEE nakazuje wszystkim producentom modułów fotowoltaicznych, którzy sprzedają je na terenie Unii Europejskiej, zbieranie ich po zakończeniu eksploatacji i poddawanie recyklingowi. Dyrektywa nakazuje zebranie przynajmniej 85 proc. materiałów wykorzystanych w panelach i recykling przynajmniej 80 proc.

Problemowi zagospodarowania zużytych modułów fotowoltaicznych wychodzi naprzeciw inicjatywa PV Cycle, która została utworzona w 2010 roku m.in. przez należące do francuskiego koncernu energetycznego EDF firmy ENR Solaire oraz ENR PWT, a także przez należącego do Axpo dewelopera Urbasolar oraz producentów modułów – Sillia VL należącego obecnie do grupy Recom, a także francuskiego Voltec Solar.

REKLAMA

Od początku swojej działalności PV Cycle przyczyniło się do recyklingu 35,7 tys. ton zużytych paneli fotowoltaicznych. W tym wyłącznie w 2019 roku było to ponad 11,5 tys. ton modułów PV, co oznaczało wzrost o 35 proc. rok do roku – w większości panele poddane recyklingowi przez PV Cycle w ubiegłym roku pochodziły z Włoch i Francji, a pewien udział miały też moduły przekazane z Polski.

Recykling paneli fotowoltaicznych w PV Cycle w 2019 r. 

REKLAMA

W naszym kraju przyłączenie się do inicjatywy PV Cycle ogłosiła Polenergia, która zapowiedziała poddanie recyklingowi w ramach tej inicjatywy modułów z farm fotowoltaicznych, które buduje obecnie dzięki wygranym aukcjom.

Wśród poddanych w ubiegłym roku recyklingowi modułów fotowoltaicznych 81,4 proc. stanowiły moduły z krzemu krystalicznego. Pozostały udział zagospodarowały niemal po równo moduły cienkowarstwowe CIGS i CdTe, a minimalny udział miały moduły zaliczone do kategorii „Flexible”.

 

Ze zużytych modułów są wydzielane m.in. szkło, krzem, plastik, aluminium, srebro czy miedź. PV Cycle ma poddawać recyklingowi średnio 94,7 proc. materiałów wykorzystywanych w modułach, czyli więcej niż wynika to z dyrektywy WEEE, a także więcej niż w przypadku innych urządzeń objetych tą dyrektywą. Dla porównania recykling komponentów pralki to niecałe 70 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.