Farma fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków zwróci się w 6-7 lat

Farma fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków zwróci się w 6-7 lat
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Tyle będzie potrzebne według miejskiej spółki wodociągowej z Lublina, aby zwróciła się inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną, która powstała na terenie oczyszczalni ścieków Hajdów. Fotowoltaika zaspokoi nawet 70 proc. zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Okres zwrotu inwestycji może być krótszy, jeśli ceny energii z sieci pójdą w górę.

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków „Hajdów” rozpoczęła pod koniec stycznia 2020 r. Jej oficjalne uruchomienie nastąpiło w ubiegłym tygodniu.

Efektem projektu zrealizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jest instalacja składająca się z 6552 monokrystalicznych paneli PV rozmieszczonych na obszarze około 4 hektarów. Całkowita moc instalacji wynosi 1998,36 kWp.

REKLAMA

Jak wylicza MPWiK w Lublinie, stalowa konstrukcja wsporcza waży blisko 102 tony. Zainstalowano na niej 118 ton modułów fotowoltaicznych ustawionych pod kątem nachylenia 25 stopni.

W inwestycji wykorzystano moduły typu Risen RSM60-6-305 Wp o sprawności 18,6 proc. i maksymalnym napięciu 33 V oraz maksymalnym prądzie 9,25 A. Pojedynczy panel składa się z 60 ogniw w rozmiarze 156,75 na 156,75 mm każde.

Panele fotowoltaiczne są obsługiwane przez inwertery Huawei Sun 2000_36KTL o maksymalnej mocy wyjściowej wynoszącej 40 kW.

Dodatkowo na dachu budynku stacji dmuchaw zainstalowana została mikroinstalacja fotowoltaiczną o mocy 40 kWp.

Wykonawcą inwestycji na zlecenie MPWiK Lublin była lubelska firma Taylor.

Całkowity koszt wyniósł 8,123 mln zł brutto. MPWiK w Lublinie zakłada, że zwrot kosztów nastąpi najpóźniej w ciągu 6-7 lat, przyjmując do kalkulacji obecne ceny energii. Przy rosnących cenach za energię ten zwrot nastąpi wcześniej

REKLAMA

– Biorąc pod uwagę przewidywaną roczną produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej w wysokości 2050 MWh oraz aktualne ceny zakupu energii elektrycznej na rynku, roczne oszczędności z tytułu niezakupienia energii od dostawców zewnętrznych wyniosą około 850 tys. zł – ocenia Sławomir Matyjaszczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. 

Budowa farmy fotowoltaicznej jest kolejnym etapem realizacji strategii MPWiK zakładającej maksymalne wykorzystanie energii własnej.

Już od 2000 roku firma wykorzystuje biogaz, pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie z biogazu oczyszczalnia uzyskuje się rocznie energię elektryczną w ilości około 10 000 MWh.

Tylko od 2007 r. w zespołach prądotwórczych zasilanych biogazem wyprodukowano ponad 76 300 MWh, co odpowiada oszczędnościom na zakup energii w tym okresie w wysokości ponad 25,4 mln zł – informuje Andrzej Pecio, dyrektor oczyszczalni ścieków „Hajdów”.

Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi już około 70 proc. ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

– Jestem ogromnie dumny z tej inwestycji. Wpisuje się w dynamiczny rozwój miasta i pokazuje, że nasze spółki świetnie inwestują, uzyskując bardzo dobry efekt ekonomiczny, a w tym przypadku również ekologiczny – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.