Google będzie promować miejsca pracy w fotowoltaice

Google będzie promować miejsca pracy w fotowoltaice
Fortum

Europejskie stowarzyszenie energetyki słonecznej SolarPower Europe oraz Google zapoczątkowały wspólną inicjatywę mającą promować szanse na zatrudnienie, które daje rozwijający się sektor fotowoltaiczny w Europie. Obecnie fotowotlaika generuje w Unii Europejskiej najwięcej miejsc pracy spośród wszystkich sektorów OZE w przeliczeniu na każdy zainwestowany 1 mln euro.

W ramach inicjatywy SolarPower Europe ma przygotować dostępne w wielu językach kursy związane z zatrudnieniem w sektorze fotowoltaicznym, a Google ma je promować za pomocą programu Grow with Google.

Grow with Google to platforma zapewniająca bezpłatne szkolenia, narzędzia i indywidualne konsultacje, które mają pomagać w budowaniu odpowiednich umiejętności pracowników i rozwijaniu firm.

REKLAMA

– Energetyka słoneczna to jedna z technologii energetycznych, które zapewniają najwięcej miejsc pracy. Każda terawatogodzina energii wyprodukowanej z fotowotlaiki oznacza 1,1 tys. miejsc pracy w UE. Większość miejsc pracy w energetyce słonecznej w Europie ma lokalny charakter i przyczyniają się one do długoterminowego rozwoju społecznego i gospodarczego, zgodnie z założeniami sprawiedliwej transformacji i zielonej odbudowy – komentuje Walburga Hemetsberger, CEO SolarPower Europe.

Szefowa SolarPower Europe odnotowuje przy tym, że już obecnie europejski sektor czystych technologii w energetyce odnotowuje niewystarczającą liczbę pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje, co z czasem może hamować inwestycje w OZE.

To, jak inwestycje w odnawialne źródła energii przekładają się na miejsca pracy w europejskiej gospodarce, oszacowała ostatnio Komisja Europejska, informując w najnowszym raporcie na temat założeń polityki klimatycznej UE do 2030 roku, że każdy 1 mln euro inwestycji przesunięty z energetyki opartej na paliwach kopalnych na inwestycje w OZE przekłada się na dodanie 5 miejsc pracy w ujęciu netto.

REKLAMA

Według szacunków Komisji w Unii Europejskiej zatrudnionych w sektorze energetyki odnawialnej w 2018 roku było 1,5 mln osób, wliczając miejsca pracy w łańcuchu dostaw dla branży OZE.

Przy tym najwięcej miejsc pracy ma powstawać dzięki inwestycjom w fotowoltaice. Komisja szacuje, że jest to 12 miejsc pracy na każdy 1 mln euro zainwestowany w PV.

W przypadku energetyki wiatrowej mają to być 3 miejsca pracy na zainwestowany 1 mln euro, przy czym KE ocenia, mając na uwadze planowany rozwój inwestycji wiatrowych, że to właśnie ten sektor będzie największym źródłem miejsc pracy w energetyce odnawialnej w UE w 2030 roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) szacuje, że do 2040 roku sektor odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej będzie zatrudniać 2,7 mln osób, do tego 1,7 mln osób znajdzie do tego czasu zatrudnienie w firmach działających w obszarze efektywności energetycznej, a obszar zapewniający elastyczność systemu energetycznego ma być źródłem zatrudnienia dla 0,8 mln osób.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez uniwersytet w Lappeenranta w Finlandii (LUT) wynika, że energetyka słoneczna może utworzyć do 2050 roku w Unii Europejskiej nawet 4 mln miejsc pracy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.