Niemcy chcą skarżyć chińskich producentów paneli PV

Niemcy chcą skarżyć chińskich producentów paneli PV
Suntech press

Niemiecki producent paneli fotowoltaicznych zapowiedział oskarżenie swoich chińskich konkurentów o nielegalne praktyki handlowe. {więcej}

Przedstawiciel jednego z czołowych producentów paneli solarnych w Niemczech, SolarWorld, zapowiedział na łamach dziennika Handleblatt, że złoży w Komisji Europejskiej skargę przeciwko chińskim producentom paneli fotowoltaicznych.

SolarWorld szuka w europejskim przemyśle fotowotlaicznym innych firm, które poprą działania przeciwko konkurentom z Chin. Zdaniem wielu przedstawicieli europejskiego i amerykańskiego przemysłu PV, Chińczycy w zagranicznej ekspansji stosują dumping cenowy, co uniemożliwia konkurowanie z nimi na rynkowych zasadach.

REKLAMA
REKLAMA

Cześć eurpoejskich firm może jednak nie poprzeć stanowiska SolarWorld – w obawie przed pogorszeniem stosunków z chińskimi partnerami handlowymi.

To właśnie chińska konkurencja miała być powodem upadku w ubiegłym roku kilku dużych firm z rynku PV w USA – w tym wspieranej finansowo przez amerykański rząd Solyndry. W obliczu coraz większej ekspansji chińskich producentów w Europie, coraz większe kłopoty finansowe ma też wiele niemieckich firm z branży fotowoltaicznej.

Kilka miesięcy temu skargę do władz federalnych USA wniósł amerykański oddział niemieckiej firmy – SolarWorld USA. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: Amerykańsko-chińska wojna o panele PV