Fotowoltaika pojawiła się na dachu siedziby Ministerstwa Klimatu

Fotowoltaika pojawiła się na dachu siedziby Ministerstwa Klimatu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie zasilane energią z fotowoltaiki. Zapewni ją właśnie uruchomiona mikroinstalacja PV. Wcześniej w tym roku panele fotowoltaiczne pojawiły się na dachu budynku zajmowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

Na dachu siedziby ministerstwa kierowanego przez Michała Kurtykę pojawiła się instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,95 kWp, która składa się ze 135 modułów marki Longi Solar. Instalację wykonała firma 4Technology Sp. z o.o. 

Instalacja według szacunków ma wytwarzać roczne średnio 51,7 MWh energii elektrycznej. Fotowoltaika umieszczona na dachu budynku resortu klimatu będzie zasilać m.in. znajdującą się na jego terenie stację ładowania samochodów elektrycznych o mocy 50 kW.

REKLAMA

Co ciekawe na dachu siedziby Ministerstwa Klimatu znajdują się już ule, w których mieszka około 300 tys. pszczół.

Na początku 2020 r. panele fotowoltaiczne pojawiły się na dachu budynku ówczesnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z inicjatywy szefowej tego resortu Jadwigi Emilewicz.

REKLAMA

Dzięki temu obecne Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jest zasilane energią z jednej z największych w Warszawie elektrowni PV, której moc wynosi 150 kWp i na którą składają się trzy mikroinstalacje.

Przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków, a przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych został docieplony stropodach budynku ministerstwa, aby zniwelować straty ciepła. Przetarg na wykonanie fotowoltaiki wygrał Columbus Energy. 

Rocznie na dachu budynku ministerstwa rozwoju ma powstawać energia w ilości odpowiadającej 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r.

Według szacunków, uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii wynoszące w sumie około 0,47 zł/kWh, na co składa się cena energii 0,20 zł/kWh oraz cena dystrybucji, praca instalacji fotowoltaicznej ma dawać roczne oszczędności sięgające 100 tys. zł.

Ponadto modernizacja oświetlenia poprzez wymianę obecnych opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne miała dać oszczędności na zużyciu energii elektrycznej na poziomie 47 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.